Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça'ya tutuklama talebi

Açlık grevinin 75. gününde gözaltına alınan Semih Özakça'nın savcılık sorgusu sona erdi

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça'ya tutuklama talebi

Ankara'da önceki gece evlerinin kapısı kırılarak gözaltına alınan ve 76 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklama talebiyle hâkimliğe sevk edildi.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile işten atılan ve işlerine geri dönme talebiyle 76 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, önceki gece gözaltına alınmıştı. Dihaber'de yer alan habere göre, savcı ilk olarak Özakça'nın ifadesini almaya başladı. Ardından Nuriye Gülmen'in de ifade işlemine başlandı.

Çok sayıda kişi Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için Ankara Adliyesi’ne geldi. Polis ise, "Savcı talimat verdi" diyerek destek için gelenleri adliye binasından çıkarttı. Gülmen ve Özakça’nın ifade verdiği koridora basın mensupları da polis tarafından yaklaştırılmadı.

Gülmen ve Özakça'nın ifadesinin alındığı koridor kapatılırken, destek için adliyede bekleyenler polis tarafından "sürün bunları aşağı" ifadeleriyle dışarı çıkarıldı.

Açlık grevinin 75. gününde gözaltına alınan Semih Özakça'nın savcılık sorgusu sona erdi.

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, savcının Özakça'ya yönelik tek suçlaması, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde gitar çalıp şarkı söylemesi ve bu görüntülerin sosyal medyada çeşitli hesaplar tarafından paylaşılması oldu. Özakça savunmasında gitar çalanın ve söyleyenin kendisi olduğunu ve bunun suç olmadığını ifade etti.

SAVCININ SORUSU: ÜLKEMİZDE GEZİ TÜRÜ OLAYLARI MI BAŞLATMAK İSTİYORSUNUZ? 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, savcı ifade sırasında "Ölüm orucu eylemi yapmanız konusunda size ne tür menfaatler sunulmaktadır?, Yaptığınız eylemlerle hak arayışından uzak halkta kin ve nefret uyandıran eylem tarzı yapmanızın amacı nedir?, Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?" gibi sorular yöneltildi. 

Gülmen ve Özakça'ya savcı ve polis tarafından sorulan soruları avukat Selçuk Kozağaçlı paylaştı:

- Gitar çalıp şarkı söylediğin bir video paylaşılmış, sen de beğenmişsin, paylaşanların örgüt üyesi olabilecegini düşündün mü?

- Masumane hak arayışı görünümündeki bu eylemlerin asıl amacı nedir?

- Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?

- Yaptığınız eylemlerle hak arayışından uzak halkta kin ve nefret uyandıran eylem tarzı yapmanızın amacı nedir?

- Ölüm orucu eylemi yapmanız konusunda size ne tür menfaatler sunulmaktadır?

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 14:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER