Abdullah Gül'e bir soru sordu ve hayatı altüst oldu

Harvard Üniversitesi’nde dönemin Cumhurbaşkanı'na 'Türkiye’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz' demişti

Abdullah Gül'e bir soru sordu ve hayatı altüst oldu

Geçen mayıs ayında, araştırmacı olarak çalıştığı Harvard Üniversitesi’ne bir konuşma yapmaya gelen dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yönelttiği ‘Gezi’ sorusuyla gündeme gelen Dr. Emrah Altındiş, o tarihten sonra ilginç olaylar yaşadı ve zor günler geçirdi.

Altındiş Gül'ün Türkiye’nin demokrasi alanında yaşadığı ilerlemeyi anlattığı sırada, söz istedi. Ve polis şiddeti sonucu altı kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı Gezi Olayları’nın yıldönümüne denk gelen panelde, Cumhurbaşkanı’na “Türkiye’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz” dedi.

Tolga Tanış'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre Dr. Altındiş’in hayatı işte o sorunun ardından, kabus dolu bir döneme girdi. Tehdit edildi. Hakaret mektupları aldı. Ve en tehlikelisi, Temmuz ayında, çalıştığı Harvard Üniversitesi’nin öğretim üyelerine, hakkında sahte isimle bir e-posta gönderildi. İçinde genç akademisyenin Türkiye’de çekilmiş özel fotoğraflarının da yer aldığı, yasadışı örgütlerle bağlantısı olduğunu iddia eden, son derece profesyonelce hazırlanmış, 19 sayfalık bir ihbar mektubu. Uzun bir polis soruşturmasından sonra haklı olduğu anlaşıldı. 

Hürriyet'te yer alan söyleşinin bir bölümü şöyle:

O sorudan sonra iş ne kadar uzadı?

Bayağı uzadı. Malum, sistem kendisini sorgulayanı sevmiyor. Sosyolog Pınar Selek’i düşünün ya da 14 yaşında polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ı. Ufacık çocuk ne ile suçlandı? Terörist olmakla. İşte ben de Türkiyeli bir bilim insanı olarak benzer bir saçmalığı buralarda yaşadım.

Ne oldu?

Tam her şey yoluna girdi derken, 17 Temmuz’da çalıştığım bölümdeki hocalara bir e-posta gönderildi. Özetle, benim DHKP-C örgütüne üye çok tehlikeli bir terörist olduğumu, bölümdeki herkesin, hatta ailelerinin yaşamlarının bu yüzden tehlikede olduğunu söylüyordu. Ortalama bir Amerikalı’nın terör konusunda hassasiyetini bilen birileri tarafından yazıldığı, örgüte dair verdiği pek çok detaydan belliydi. Gereğinin derhal yapılmasını istiyordu.

Siz nasıl öğrendiniz?

Mesajı alan hocalardan.

Kaç kişiye gönderilmiş?

Bölümdeki bütün hocalara gitmiş. 30 kişiye birden. Bir kişiyi bile atlamamışlar.

Ne yaptınız?

Tabii insan saşırıyor. Boston’da ifade özgürlüğü konusunda uzman avukatlarla görüştük hemen. İnternet alanında tecrübeli avukatlarla da IP adresine ulaşıp araştırttık. Gönderildiği şehir neresi çıktı dersiniz? Ankara.

İsim belli mi?

Mesajın gönderici bölümünde bir isim var ama sahte. Gönderildiği tam adrese henüz ulaşamadık.

DHKP-C ile bir ilişkiniz olmuş muydu?

DHKP-C veya başka bir yasadışı örgütle yaşamımın hiçbir döneminde yakından uzaktan bir ilişkim olmadı. İntikam amaçlı saçmasapan iddialar. Bir de azıcık beni tanıyan ya da yayınlanmış yazılarımı okuyan herkes bu iddianın ne kadar mesnetsiz olduğunu rahatça anlayabilir. Akıllarınca burada da ciddiye alınacaklarını düşündüler.

Daha da da ileriye görütebilirler mi bu işi?

Türkiye’de hukuk hep siyasetle iç içeydi ama AKP döneminde tüm muhaliflere karşı kullanılan keskin bir kılıca dönüştü. Binlerce muhalif insan hapislere atıldı. Yayınlanmamış kitaplar, poşular delil oldu. Aynı yöntemle yaşamımın hiçbir döneminde alakam olmamış ve olmayacak bir yasadışı yapıyla beni ilişkilendirip bir dava dosyası açabilirler. Böyle bir skandalı göze alırlar mı, yaşayıp göreceğiz.Harvard olaya nasıl yaklaştı?

Bu e-postanın amacını idrak edemeyen bir-iki kişi çıksa da, pek çok hoca gelip benimle konuştu, destek oldu. Zaten soru konusunu biliyorlardı ve hepsi bu saldırının ne amaçla yapıldığını anladı.

Tehdit edildiniz mi?

Evet, farklı adreslerden bana gönderilen yüz kadar tehdit ve hakaret mesajı da var.

Türkiye’de yaşanan yargı skandallarını gördükçe “Bunlar benim de başıma gelir mi” diye düşündünüz mü?

Siz olsanız düşünmez misiniz? Özellikle bölüme gönderilen mesaj, direkt bir iddianameye dönüşebilir. Şöyle garip olaylar da oldu. Bazı “kadın” profilleri sosyal medya aracılığı ile benimle ısrarla tanışmaya, görüşmeye, hatta Boston’a gelmeye çalıştılar. Buradaki avukatlarım Türkiye’den, Avrupa’dan farklı adresler saptadılar.

Gerçek kişilerden gelmiş mesajlar mıydı?


Tabii araştırdığımızda çoğunlukla bu profillerin gerçek olmadığını gördük. Belki de derin bir akıl beni rezil etmek, belki de özür diletmek için bir komplo çalışması yaptı. Bir de, sorunun hemen ertesi günü Twitter’da ismimle-resmimle bir hesap açıldı. Kapattırdık hemen. Ben de Twitter dünyasına girdim o vesileyle. O da garipti.

Peki geriye dönüp baktığınızda, başınıza gelen bunca olaya rağmen “O soru için değdi” der misiniz?

Kesinlikle! Ufacık bir pişmanlığım yok. İnsan hakları ihlallerinden mağdur olmuş ailelerde ufacık bir ferahlama yarattıysam o bana bir ömür yeter. Ayrıca cesaret bulaşıcıdır. Bunu Gezi’den de, diğer demokrasi mücadelelerinden de biliyoruz. Türkiye’de insanlar farklılıklarına rağmen yan yana geldiklerinde korku duvarının yıkılabileceğini gördüler. Eminim bu antidemokratik duvarlar yeniden yıkılacak. Memlekette o kadar çok insan demokrasi ve özgürlük için bedel ödüyor ki, benim yaşadıklarım istisna değil.

Bu yaşadıklarınız Türkiye’ye bakışınızı değiştirdi mi?

Olumsuz anlamda diyorsanız, elbette hayır. Amerikalı entelektüel Noam Chomsky hoca ile birkaç kez görüşme imkânım oldu. Ve her seferinde Türkiyeli insanların cesaretine ve özgürlük arayışına olan saygısını dile getirdi. Bugün demokrasi ve insan hakları konusunda oldukça üzücü günlerden geçiyor olsak da, ben bunun değişeceğinden eminim. Gezi’yi Gezi yapan o rengarenk gençler… Kürtlerin, Alevilerin, azınlıkların eşit yurttaşlık mücadelesi… Kadınların özgürlük ve yaşam mücadelesi… HES’lere, nükleere karşı direnen Karadeniz insanı… İslam’ı zenginlerin hegemonyasından kurtarmaya çalışan antikapitalist Müslümanlar… Taşerona ve sömürüye karşı mücadele eden işçiler… Bunları görünce ben Türkiye insanına çok güveniyorum. Türkiye, bugün yaşadığımız koşullardan çok daha iyisini hak ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 09:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeydem
Zeydem - 4 yıl Önce

Gerçekten mazlumun yanında olsaydınız şunu da sormanız gerekirdi:ABD nin özgürlük getirmek için girdiği ! ülkelerde öldürdüğü masum insanların ve destek olduğu İsrail'in yaptıkları karşısında Obama'ya da aynı soruyu sordu mu? Bilim adamı olmak her söylediğini doğru yapmaz. Soru öğrenmek amaçlı değil yargılayıcı zaten.. Ülkesini seven birisi olduğundan şüphe duyuyorum..başına da bişey gelmemiş reklamını yapmış ...

EMRAH HOCAM
EMRAH HOCAM - 4 yıl Önce

ulan b*k yi̇yenler harvardda kaç ki̇şi̇ okuyoda bi̇rde adami karalama kampanyasi yapiyorusunuz

Kaan
Kaan - 4 yıl Önce

senin rte ve gül ün abd ile irak'a girmek için meclise teklif götürmediler çünkü? akp'nin abd'yi irak için eleştirdiğini duydun mu? ben söyleyim, hayır.

elif erdemir
elif erdemir - 4 yıl Önce

diyelim ki emrah'ın sorduğu soru şöyleydi böyleydi, peki başına bunların mı gelmesi lazımdı? bu mu yeni türkiye? akp'nin yeni türkiyesi bilimi insanlarının ayağını kaydırmaya çalışmak üzerrine mi kurulacak? emrah'ın sorduğu sorulara yanıt veremeyenler, o soruların altında kalanlar ancak bu tür belaltı vuruşlardan medet umaar işte...

Cahil Cühela
Cahil Cühela - 4 yıl Önce

noam chomsky'yi bir araştırda kendi ülkesi abd'yi nasıl eleştirdiğini gör. emrah bey de aynı çizgide. insansan kim insan hakkını ihlal ediyorsan onu eleştireceksin nokta.

ramis Tüfekci
ramis Tüfekci - 4 yıl Önce

Ahhhh ah satilik Satilmis kisiler Inaniyorumki Bunlar Kiralik katiller gibi Kiralik sözcüler acaba sen oyasadigin Ülkedeki Özgürlüge siginip OBAMA icin En ufak bir kelime edersen basina neler geleceyini biliyomusun Tek kelime nalet olsun Olmayin hic sizingibi vatan hainleri bizleri zaten geri vetesine sok Maya calisiyor Kahrolsun Sizin gibi Satilmis vatan hainleri

haci orun
haci orun - 4 yıl Önce

...insan haklarindan bahsediyor beyfendi ben almanyada yasayan biri olarak sunu deyim en ozgur ulke turkiyem hadi burlarda yap turkiyede yaptiklarini burda polis dur desin durma vurur be acizane fikrim birilerine calisiyor bu kisi saygilarimla.

ozan cudi
ozan cudi - 4 yıl Önce

Hani abdullah beyin hoş görüşü sanki Adam ana avrat küfür söyledi bi soru sordu o cigerleri yanan anaların sorsmadigi soruyu sordu hangi demokrasi lan demokrasiniz yedi gegeben yerin dibine girsin lan demokrasinizde 12 yasindakilere 12 KURSUN SIKMAKTİR BI PUJİDEN 10 YIL HAPİS almaktir demokrasiniz binlerce üniversiteliyi ceza evine atmaktır sizin demokrasiniz meclisteki 500 ensesi kalinlar içindir Not bdp hariç o demokrasiyi demokrasi ancak zindanlarda bosalinca kandildeki yiğitler kürdistanda özgür dolaştikca somanin gezinin hesabı verilince