ABD'ye Gülen'in iadesi için ek belgeler gönderildi

Donald Trump’ın başkanlığa oturmasının ardından Türkiye, Fethullah Gülen’in iadesi için geçen hafta ABD’ye yeni dosya sundu

ABD'ye Gülen'in iadesi için ek belgeler gönderildi

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Fethullah Gülen'in iade istemine ABD'nin henüz yanıt vermemesinin ardından Türkiye, ABD’ye ek ve yeni deliller sundu.

Oya Armutçu'nun Hürriyet'teki haberine göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ‘FETÖ’ iddianamesinde yer alan gizli tanıkların, darbenin bizzat Gülen'in talimatıyla hazırlanıp onaylandığını içeren kritik ifadeleri tercüme edilip ek delil olarak ABD Adalet Bakanlığı'na hem internet ortamında hem de yazılı evrak olarak gönderildi.

ABD'nin, 15 Temmuz darbe girişimini planlayan isimlerden olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün ABD'ye gidiş-geliş tarihlerini istediği de belirlendi.

Habere göre, yeni dosyada, Öksüz'ün Kemal Batmaz'la ABD'ye hangi tarihlerde gelip gittiği, uçağın TK ve koltuk numaralarına varıncaya kadar çıkarılarak ABD makamlarına iletildi.

Böylece ABD'ye geçen hafta iade amacıyla ek deliller içeren dosya sunularak yeni başkan Donald Trump döneminde de bir girişim başlatılmış oldu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanıp İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen ve Gülen'in bir numaralı sanık olduğu 1300 sayfalık iddianame, Gülen'in ABD'den iadesi için gönderilen deliller arasında en kritik olanlardan biri. 267 şüpheli hakkında ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlamasının yer aldığı iddianame Türkçe ve İngilizce olarak tüm ekleri, ekindeki fotoğraf ve gizli tanık ifadeleriyle ek delil oldu.

İddianamedeki, 'Kuzgun' kod adlı gizli tanık ifadesinde, Adil Öksüz'ün darbe planlarını Gülen'e götürerek onayını alacağını açıkça söylediğini, planın Öksüz tarafından 12 Temmuz 2016 Salı günü ABD'ye götürülerek Gülen'in onayından sonra devreye sokulduğunu belirtti. Bu kritik ifade de tercümesi yapılarak, İngilizce ve Türkçe olarak dosyada ek delil olarak yer aldı.

'ŞAPKA'NIN İFADESİ

'Şapka' kod adlı gizli tanık ifadesinde darbe planının Ankara'daki bir villada, Gülen'in talimatıyla hazırlandığını ve 'TSK imamı' Adil Öksüz tarafından ABD'ye götürülüp Gülen'e bizzat onaylatıldığını söylemişti. Bu ifade ABD'ye ek delil olarak sunuldu. 'Şapka'nın ifadesinden bir bölüm şöyle: "İzmir'de darbeye karşı çıkabilecek ve bu nedenle alınacak generallerin listesi ile bu şahısları almakta görevlendirilecek personel listesinin bize bildirileceği söylendi. 13 Temmuz 2016 günü saat 16.00'da gönderilen mesajda liste geldi. Darbenin 15 Temmuz'da olacağını iki gün öncesinden öğrendik."

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 13:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER