ABD Suriye Özel Temsilcisi: Artık Astana'nın fişini çekme vakti

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi, Suriye için yapılan Astana görüşmelerinin başarısız olduğu söyledi

ABD Suriye Özel Temsilcisi: Artık Astana'nın fişini çekme vakti

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Dışişleri Bakanlığı'nın geçen hafta, Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye için yapılan Astana görüşmelerinin başarısız olduğu söylemini tekrarlayarak "Artık Astana'nın fişini çekme vakti" dedi.

Jeffrey, Suriye'ye ilişkin İngiltere, Fransa, Almanya, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Astana toplantısında özellikle Suriye Anayasa Komisyonu üyelerinin belirlenemediğini belirten Jeffrey, ABD'nin Astana görüşmelerine bizzat katılmasa da desteklediğini fakat gelinen noktada sürecin artık sona geldiğini ileri sürdü.

Türkiye'nin Suriye Anayasa Komisyonu üyeleri konusunda Rusya ve İran'ın verdiği isimleri kabul etmediğine de atıfta bulunan Jeffrey, "Artık Astana'nın fişini çekme vakti" ifadesini kullanarak Suriye'deki siyasal bir çözüm için Cenevre'nin takip edilmesi gerektiğini belirtti.

MENBİC'TEN 50 KİŞİLİK GRUP AYRILDI AÇIKLAMASI

ABD'nin Suriye'deki politikalarına dair soruları yanıtlayan Jeffrey konuşmasında, Menbic'ten şu ana dek 50 kişilik bir grubun ayrıldığını, ABD'nin tek amacının IŞİD'i yenmek ve sorunlara siyasi bir çözüm oluşturmak olduğunu öne sürdü.

Jeffrey, "Bizim Suriye'deki Kürt ve Araplara yönelik herhangi bir siyasi gündemimiz yok. BM siyasi sürecini kabul eden her grupla çalışırız. Suriye’nin komşularına yönelik tehdit oluşturmayan ve teröre destek vermeyen gruplarla çalışırız” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 20:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER