ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye'ye yaptırımı kabul etti: Tasarıda Erdoğan'ın mal varlığının tespiti de yer alıyor

“Tasarıda Türk yetkililere ABD vizesı kısıtlamasının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mal varlığının tespiti de yer alıyor”

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye'ye yaptırımı kabul etti: Tasarıda Erdoğan'ın mal varlığının tespiti de yer alıyor

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı ve S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören tasarıyı onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump'a çoğu zaman destek vermesiyle tanınan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve muhalif Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan öneride 8 maddede yaptırımlar öngörülüyor.

Graham tarafından Twitter'da paylaşılan yaptırım paketi taslağına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay ve çok sayıda bakanın adı yer aldı. Pakette ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ne herhangi bir satış veya destek yapan yabancı unsurlara da yaptırım konulması öngörüldü.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Tasarıda Türk yetkililere ABD vizesı kısıtlamasının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mal varlığının tespiti de yer alıyor.

TRUMP'IN VETO YETKİSİ AŞILABİLİR

İki meclis tarafından da onaylanan kanun tasarıları Trump tarafından veto edilebiliyor.

Ancak meclis üyeleri 3'te 2 çoğunluk ile tasarıyı kabul ederse Trump'ın veto etme hakkı kalmıyor.

Tasarıyı hazırlayan Senatör Graham ise önerinin 3'te 2'lik çoğunluğu elde edeceği görüşünü savunuyor. Bu durum gerçekleşirse, seçilmesinden bu yana Trump'ın veto yetkisi ilk defa aşılacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER