ABD Ortadoğu'ya ek bin asker gönderme kararı aldı

Trump'ın "Ortadoğu'ya gitmek tarihimizdeki en yanlış karardı" açıklamasının ardından Pentagon bölgeye bin asker daha gönderileceğini açıkladı

ABD Ortadoğu'ya ek bin asker gönderme kararı aldı

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, körfezdeki son gelişmeler üzerine Ortadoğu'ya bin asker sevk edileceğini açıkladı.

Shanahan, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) ek kuvvet talebine karşılık olarak, Genelkurmay ve Beyaz Saray ile danışarak, Ortadoğu'daki hava, deniz ve kara tehditlerine karşı savunma amaçlı yaklaşık bin asker sevk edilmesi yetkisi verdim" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki son saldırılara değinen Shanahan, "İran'ın son saldırıları ABD personeli ve bölgedeki menfaatlerini tehdit eden İran güçleri ve İran destekli grupların düşmanca tavırlarına dair aldığımız istihbaratı doğruluyor" değerlendirmesinde bulunan Shanahan şunları belirtti:

ABD'nin İran ile bir çatışmaya girme peşinde değil. Bugün atılan adım, bölgede faaliyet gösteren askeri personelimizin güvenlik ve huzuru ve milli menfaatlerimiz içindir. Durumu dikkatle izlemeye devam edeceğiz ve istihbarat ile tehdit durumlarına göre kuvvet durumunu tekrar ayarlayacağız.

Amerikan Donanması ise Umman Körfezi'neki tanker saldırılarının İran tarafından gerçekleştirildiğini gösterdiğini söylediği yeni fotoğraflar yayınladı.

Kaynak: Independent Türkçe

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 14:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER