ABD'nin Türkiye'ye seyahat uyarısı: 'Terörizm, adam kaçırma ve keyfi tutuklama' vurgusu

Washington, Türkiye ile ilgili 'seyahati yeniden gözden geçirin' anlamına gelen '3. seviyeden' uyarısında yaptığı güncellemeleri vatandaşlarına iletti

ABD'nin Türkiye'ye seyahat uyarısı: 'Terörizm, adam kaçırma ve keyfi tutuklama' vurgusu

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi 'Kaçırılabilirsiniz' anlamına gelen 'K' uyarı sınıfını eklemesinin ardından seyahat uyarısını güncelledi.

Washington, Türkiye ile ilgili 'seyahati yeniden gözden geçirin' anlamına gelen '3. seviyeden' uyarısında yaptığı güncellemeleri vatandaşlarına iletti.

‘BU BÖLGELER İÇİN 4. SEVİYE’

"Terörizm ve keyfi gözaltına almalar nedeniyle Türkiye'ye seyahati yeniden gözden geçirin. Bazı bölgelerde risk arttı" denilen ABD Dışişleri'nin uyarısında, özellikle “Suriye ve Irak sınırı yakınındaki bölgelere terörizm ve kaçırılma nedeniyle gidilmemesi gerektiği” kaydedildi.

Bu bölgeler için uyarının '4. seviyeye' çıkarılmış olduğu belirtilip "Seyahat etmeyin" denilerek şu ifadelere yer verildi:

"Terörist gruplar Türkiye'de olası saldırılar için komplo yapmaya devam ediyor. Teröristler hemen hiç uyarıda bulunmadan saldırıp turistik yerleri, ulaştırma merkezlerini, marketlerle alışveriş merkezlerini, yerel yönetim tesislerini, otel, kulüp, restoranları, ibadet yerleri, parklar, büyük spor ve kültür etkinliklerini, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer kamusal alanları hedef alabilir."

‘SİYASİ NEDENLERLE KANITSIZ GÖZALTI’

"Güvenlik güçleri aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu on binlerce kişiyi siyasi itkilere dayanır gözüken yetersiz ya da gizli kanıta dayanarak terör örgütleriyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına aldı. ABD vatandaşları Türkiye'den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına da maruz kaldı."

"ABD hükümetinin Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van’a seyahat eden ABD vatandaşlarına acil yardım hizmeti sunma kabiliyeti çok sınırlıdır, dolayısıyla ABD hükümeti çalışanlarının önceden onay almadan buralara gitmelerini kısıtlamaktadır."

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 19:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER