ABD'li yetkililer: Suriye'ye operasyon Türkiye için çok büyük bir hata oldu

"Türkler bize nerede operasyon düzenlemek istedikleri ve askeri hedeflerinin ne olduğuyla ilgili genel bilgileri verdi, hepsi berbat fikirler" 

ABD'li yetkililer: Suriye'ye operasyon Türkiye için çok büyük bir hata oldu

Gazetecilere 'Barış Pınarı Harekatı'nı değerlendiren ABD'li yetkilier, "Bunu yapması, Türkiye için bir hata oldu" diyerek ekledi: "Türkler bize nerede operasyon düzenlemek istedikleri ve askeri hedeflerinin ne olduğuyla ilgili genel bilgileri verdi. Bizce hepsi berbat fikirler." 

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda düzenlediği operasyona uluslararası muhalefet korosunda ABD'nin sesi giderek daha baskın çıkıyor.

Bölgeden harekatın on binlerce sivilin yollara düşmesine neden olduğu haberleri gelirken, dün gece Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde bu konuda düzenlenen toplantı vesilesiyle ABD Dışişleri yetkilileri gazetecilere konuştu. 

ABD'li diplomatların, harekatı, 'bölgede ve ötesinde güvenlik durumu üzerine önemli sonuçları olabilecek çok büyük hata' diye nitelemesi dikkat çekti. 

Ankara'nın BM'ye gönderdiği mektupta harekatın 'orantılı, ölçülü ve sorumlu' olacağı güvencesi vermesini değerlendiren üst düzey ABD'li yetkililer, bu sözler tutulsa bile harekatın sonuçlarının vahim olacağı uyarısını yaptı. 

ABD Dışişleri'nden üst düzey bir yetkili, gazetecilere, "Bunu yapması, Türkiye için bir hata oldu" diyerek ekledi:

"Türkler bize nerede operasyon düzenlemek istedikleri ve askeri hedeflerinin ne olduğuyla ilgili genel bilgileri verdi. Bizce hepsi berbat fikirler." 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 15:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER