ABD: IŞİD'e karşı savaş bittikten sonra da Kürt güçlerine silah yardımı sürecek

ABD Dışişleri Bakanı Almanya'ya giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı

ABD: IŞİD'e karşı savaş bittikten sonra da Kürt güçlerine silah yardımı sürecek

IŞİD'e karşı savaş bittikten sonra YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) verilen silahların geri alınacağı yönünde Türkiye'ye verilen taahütle ilgili ABD Dışişleri Bakanı Jim Mattis'ten açıklama geldi.

Almanya'ya giderken yanında bulunan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, Suriyeli Kürtlere silah yardımının süreceğini söyledi.

Associated Press'in haberine göre Mattis Türkiye'ye verilen silahları geri alma sözünün bir sonraki görevin yeri ve zamanına bağlı olduğunu vurguladı.

Gelecek hafta Brüksel'de Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la biraraya gelecek olan Mattis, bütün silahların geri alınıp alınmayacağı konusundaki soruya ise "elimizden geleni yapacağız" şeklinde cevap verdi.

Mattis'in geçtiğimiz hafta Işık'a mektup göndererek YPG'ye gönderilen silahlarla ilgili Türkiye'nin duyduğu kaygıları gidermeye çalıştığı bildirilmişti.

Türk Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan Reuters haberinde YPG'ye tahsis edilen silahların IŞİD'e karşı operasyonlar sonlandıktan sonra geri alınacağını bilgisinin mektupta yer aldığı aktarılmıştı.

Ayrıca silahların envanter listesini de her ay düzenli olarak Türkiye ile paylaşacağı belirtilmişti.(Kaynak: DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017, 16:22

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
fermandarov
fermandarov - 2 yıl Önce

bunu unutmayalım ki abd kürtlere savunma amaçlı destek verecektir
2019 un sonlarına doğru türkiyeyi tatmin edebilmek için desteği kürtlere kesebilir yönünde düşünüyorum.
çünkü abd gerçekten kürtlere destek çıksaydı türkiye yönetimiyle barış masasını kurulasını istiyecekti abd nin temel hedefi bir taşla iki kuş hesabını yapıyor ama abd şuan iyi günler geçiriyor olabilir lakin dijital paranın sürekli değer kazanması abd yi zorlayacak yıllar beklemektedir abd yi .
abd-polonya ittifakı önümüzdeki birkaç yılda ortaya çıkacaktır. türklerle ilişkisi azaldıkça polonyaya yardım edecektir polonya türkiye savaşı fazla uzakta değil polonyaya gidecek türk vatandaşları için uyarıyorum uzun süreli kalmamanızı öneririm.

SIRADAKİ HABER