ABD: IŞİD, 7’şer kişilik 5 ayrı grubu Türkiye’ye yolladı

Amerikalı kaynakların, IŞİD’in Antalya, Muğla, İzmir gibi turistik merkezlere saldıracağı konusunda Ankara’yı uyardığı öne sürüldü

ABD: IŞİD, 7’şer kişilik 5 ayrı grubu Türkiye’ye yolladı

Amerikalı kaynakların IŞİD’in yabancı uyruklu, 7’şer kişilik 5 ayrı grubu Türkiye’ye yolladığını belirttiği öne sürüldü.

IŞİD’in Türkiye’ye gönderdiği 35 militanın hedefinde Antalya, Muğla, İzmir gibi turistik merkezlere olduğu belirtiliyor.

ABD’nin havalimanı saldırısını yapan 7 kişilik gruptan 4’ünün halen dışarıda dolaştığı konusunda Ankara’yı uyardığı ve Türkiye’de daha büyük saldırıların olmasından endişe ettikleri iddia edildi.

Yetkililer, Antalya, Muğla ve İzmir’de turistik yerler, gece kulüpleri veya otellere baskın yapmasından korktuklarını da ifade ettiler.

İlhan Tanır'ın Cumhuriyet'teki haberine göre; bilgilerin Amerikan istihbaratınca Türk istihbaratına iletildiği ama Türkiye’deki tehdidin büyüklüğünün Ankara tarafından anlaşılmadığı konuşuluyor.

ABD’li kurumlar, IŞİD’in Türkiye’de batı ve güneydeki turistik merkezler başta olmak üzere “daha kalabalık alanlarda daha çok can kaybına yol açabilecek saldırılar” için hazırlandığından korkuyor.

Amerikan istihbarat kurumlarının Türk istihbarat kurumlarıyla yakın zamanda paylaştığı şu somut bilgi, tehdidin büyüklüğünü göstermeye yetebilir: “Havaalanı saldırısı Türkiye’de bir hücrenin işi ve kararıyla yapılmadı. Merkezden, yani Rakka’dan verilen emirle yapıldı.”

ABD kurumlarına göre IŞİD, 7’şer kişilik 5 ayrı grubu Türkiye’ye yolladı. Hepsi yabancı uyruklu. Havaalanı saldırısını yapan 7 kişilik gruptan 4’ü halen dışarıda dolaşıyor.

ANTALYA, MUĞLA, İZMİR

İstanbul’daki durumu yakından izleyen ABD kurumları, bunların ifşa olduklarını düşündükleri için yakın zamanda intihar eylemlerine girişmelerinden korkuyor. Bu eylemleri İstanbul’dan çıkmadan gerçekleştirebilirler.

Geriye kalan 4 grubun Antalya, Muğla ve İzmir’de turistik yerler, gece kulüpleri veya otellere baskın yapmasından korkuluyor. CIA’e göre bu militanlar Türkiye’ye son bir aylık zaman diliminde giriş yaptı.

ABD’li yetkililere göre Türkiye’ye sızan 35 militandan şimdilik 3’ünün kendini patlatması dışında hiçbiri yakalanmadı. Polisin son iki gündür yaptığı baskınlarda ele geçirdiği şüpheliler uzun süredir polisin radarındaki militanlar, Türkiye’ye yeni giriş yapmış yabancı uyruklular değil.

Amerikan istihbarat kurumlarına yakın olan ve Türkiye ile bölgesini yakından analiz eden kaynaklar, Türk liderlerinin IŞİD tehlikesine karşı hala gerektiği şekilde teyakkuza geçmediklerine inanıyor.

Ankara’daki liderlerin hala “IŞİD’den bize birşey olmaz” ruh haliyle hareket ettiği görüşündeki istihbarat kurumları, IŞİD’in bu kez Türkiye’ye bedel ödetmek için çok kararlı olduğuna inanıyor.

TUNUS’TA AYNISINI YAPTILAR

Tunus’un turistik Susa kasabasındaki Riu Imperial Marhaba Hotel’de geçen yıl turistlerle tanışıp kaynaştıktan sonra bir plaj şemsiyesinin altına gizlenmiş kalaşnikofunu alıp etrafa ateş açan Seyfettin Yakubi, 38 kişiyi katletmişti. IŞİD saldırıyı üstlenmiş ve benzer saldırıların olacağının sinyalini vermişti. Saldırının ardından Tunus turizmi ciddi değer kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 17:41
YORUM EKLE