ABD, DSG'ye 250 tır silah gönderdi

ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4700 tır ağır silah ve zırhlı araç gönderdi

ABD, DSG'ye 250 tır silah gönderdi

ABD, Hejin operasyonu kapsamında YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 tır silah gönderdi.

Sputnik'ten Hikmet Durgun’un haberine göre, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin kentinin IŞİD'den alınması operasyonu kapsamında Demokratik Suriye Güçleri'ne ağır silahlar ile zırhlı araçlar gönderdi.

3 bine yakın IŞİD’lilerin saklandığı Hejin kenti, Suriye'de IŞİD'in elinde kalan son bölge olması bakımından büyük önem taşıyor.

DSG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri'nden başka bir yetkili de ABD'nin Hejin operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"ABD, Hejin operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. 250 TIR'la silah ve zırhlı araçlar gönderdi. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kuzey Irak'tan kara yoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da Deyr er Zor kentinin doğusunda IŞİD'den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Hejin operasyonu için daha çok silahlara ihtiyacımız var. Çünkü Hejin bölgesi IŞİD'in elindeki son bölge ve bundan kaynaklı olarak IŞİD çok direnecek. Bizim de IŞİD terörünü bitirmemiz için daha çok ağır silahlara ve zırhlı araçlara ihtiyacımız var."

ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4700 tır ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara ise, DSG'ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 07:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahbender yıldız
Şahbender yıldız - 2 yıl Önce

Silah veriyor kürdü savaştırıyor söz konusu masa başı yada alan hakimiyetine geldiği zaman Türkiye ve başkaları ile fingirdiyor

SIRADAKİ HABER