ABD'den Türkiye'ye yeni seyahat uyarısı

ABD, 'keyfi uygulamalar nedeniyle ihtiyatlı olunmalı' uyarısı yaptı

ABD'den Türkiye'ye yeni seyahat uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı dün yayınladığı seyahat tavsiyesinde, Türkiye’ye gidecek olanların “terörizm ve keyfi gözaltılar” nedeniyle “çok ihtiyatlı” olmaları gerektiği uyarısında bulundu. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da, Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyesinin güncellendiği belirtilerek, Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyesinin birçok Avrupa ülkesi gibi 2’inci seviyede olduğu belirtildi.

‘GEREKÇESİ SİYASİ’

ABD’nin 4 farklı seviyede tanımladığı seyahat tavsiyelerinden, en riskli seviye 4, en risksiz seviyenin ise 1 olduğu belirtiliyor. “Yükseltilmiş tedbir” olarak tanımlanan 2’inci seviyede ise bölgede güvenliğe ilişkin risklerin arttığına dikkat çekiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’de “Güvenlik güçleri daha önce aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu onbinlerce kişiyi terörist örgütlerle ilişkisi olmak iddiası ile yetersiz veya gizli delillere dayanarak gözaltına aldı” denilerek, bunun “Gerekçesinin siyasi olduğu görünüyor” ifadesi kullanıldı.

Uyarıda hükümeti eleştiren sosyal medya paylaşımlarının ve protestolara katılımın da tutuklamayla sonuçlanabileceği belirtildi.

RİSKLİ SINIR BÖLGELERİNE GİTMEYİN UYARISI

Bunun yanı sıra, ABD vatandaşlarına Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırındaki bölgelerin “terörizm” tehdidi dolayısıyla riskli olduğu belirtilerek, bu bölgelere “seyahat etmemeleri” tavsiye edildi.

Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van illerine seyahat konusunun da yeniden gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Tavsiyede, “teröristlerin” turistik bölgeleri, ulaşım merkezleri, süpermarket, alışveriş merkezleri, yerel hükümet binaları, oteller, restoranlar, eğlence mekanları, ibadethaneler, büyük spor karşılaşmaları ve kültürel aktiviteleri hedef alabileceği belirtildi.

Kaynak: DW Türkçe

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 21:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halo
Halo - 5 ay Önce

ABD VATANDAŞLARINI , TÜRKİYE DESTEKLİ İDLIP TEN KAÇAN İŞİD TERÖRİSTLERİNE KARŞI UYARMIŞ...HAKLI OLARAK...KÜRT HALKININ VATAN SEVERLİĞİ ERDOĞAN I RAHATSIZ ETMİŞ...

SIRADAKİ HABER