ABD başkonsolosluğu önünde ‘Kudüs kararı’ protestosu

Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti

ABD başkonsolosluğu önünde ‘Kudüs kararı’ protestosu

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı.

Gün içinde gerçekleşen eylemler, Trump’ın açıklamasından sonra da devam etti.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde Trump’ın, kararını protesto etti. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, “Kudüs İslam’ındır” pankartı açıldı.

‘ÖFKE SELİNİN İLK MUHATABI AMERİKA’DIR’

Konsolosluk önünde yapılan basın açıklamasında “Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarına ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. İlk kıblemiz olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak nitelendirmek, ABD’nin bu coğrafyadaki tüm varlığının ve ilişkilerinin ciddi bir biçimde sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacaktır. Biz bu coğrafyada Amerikan üssü görmek istemiyoruz. Şimdi biz İslam ülkelerinden içi boş kınamalar ya da lanet okumalar değil, sahici yaptırımlar bekliyoruz. Kudüs’ü başkent olarak tanıyacağını ve Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını beyan eden Amerika’dır. O zaman yaptırımların da öfke selinin de ilk muhatabı Amerika’dır” ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklamasının ardından grup üyeleri bir süre daha burada kalarak, sloganlar attı. Konsolosluğun duvarına İngilizce “Özgür Filistin” yazan gruptakiler daha sonra buradan ayrıldı.

Gün içinde de  Kocaeli, Antep, Sivas, Kayseri, Eskişehir, Çanakkale, Yalova, Zonguldak, Aydın ve Karabük’te gösteriler yapılmıştı.

Kaynak: Hürriyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER