ABD askerlerinin Irak'tan çekileceğine dair mektuba ABD'den yalanlama

ABD Savunma Bakanı Esper: Amerikan askerlerinin Irak'tan ayrılması söz konusu değil

ABD askerlerinin Irak'tan çekileceğine dair mektuba ABD'den yalanlama

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD askerlerinin Irak'tan çekileceğine dair haberleri yalanladı

ABD Irak Görev Gücü Komutanı’nın Irak hükümetine bir mektup yazarak, IŞİD'le mücadele koalisyonu askerlerinin Irak Parlamentosu ve Başbakanlığının talebi üzerine ülkeden çekileceğini bildirdiği iddiası ABD Savunma Bakanı Mark Esper tarafından kesin bir dille yalanlandı.

Esper bu açıklamayı, Amerikalı bir generalin, Irak'ın "egemenlik hakkına saygı gereği" ABD askerlerinin ülkeden ayrılmaya hazırlandığı yönünde bir mektubu Irak hükümetine gönderdiğine dair basında çıkan haberlerin ardından yaptı.

Pentagon muhabirlerine konuşan Esper, "Irak'tan ayrılmaya dair bir karar söz konusu değil… Irak'tan ayrılma kararı alınmamıştır. Nokta." diye konuştu.

ABD'nin Cuma günü Bağdat'ta bir insansız hava aracı ile düzenlediği saldırı ile İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmesi üzerine, Irak Meclisi Pazar günü olağanüstü toplanarak hükümetten ülkedeki tüm yabancı askerlerin sınır dışı edilmesini talep etmişti.

Esper, "O mektubu bilmiyorum… Nereden geldiğine, ne olduğuna dair bilgi edinmeye çalışıyoruz" dedi ve "O mektup bugün bulunduğumuz konumla tutarlı değil" diye konuştu. Söz konusu mektup ABD’nin Irak Görev Gücü Komutanı Tuğgeneral William H. Seely III adıyla sosyal medyaya sızdı.

Esper ayrıca, ABD'nin ortakları ve müttefikleriyle birlikte Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede kararlı olduğunu belirtti

MEKTUPTA YER ALAN AYRINTILAR

ABD'li komutanın Bağdat Birleşik Müşterek Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Abul Amir’e hitaben yazdığı iddia edilen mektupta, “Irak Cumhuriyeti’nin egemenliğine saygıyla ve Irak Parlamentosu ile Başbakan’ın talep ettiği üzere Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu kuvvetleri yerini önümüzdeki gün ve haftalarda çekilmek üzere değiştirecektir” denildi.

Mektupta çekilme sırasında CH-47 Chinook, UH 60 tipi helikopterlerin yanı sıra güvenlik amaçlı AH-64 Apache tipi helikopterlerin bölgedeki uçuşlarının yoğunlaşacağı belirtildi.

Mektupta ayrıca çekilme operasyonunun ABD’nin Irak’a ek asker getirdiği algısına yol açmaması için gece yapılacağının ifade edilmesi dikkati çekti. ABD'li general mektubunda, “Ayrılmamızı talep eden egemen kararınıza saygı duyuyoruz” ifadesini kullandı.

IRAK MECLİSİ: ÜLKEDEKİ TÜM YABANCI ASKERLER ÇIKARILSIN

Irak Meclisi, Pazar günü olağanüstü toplanarak hükümetten ülkedeki tüm yabancı askerlerin sınır dışı edilmesini talep etti.

Başbakan Adil Abdülmehdi'ye yönelik bu çağrı, ABD'nin bir insansız hava aracı ile İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi Bağdat'ta öldürmesi üzerine alındı.

Iraklılar, ABD'yi kendi topraklarında bir saldırı düzenleyerek ülkeyi yeni bir çatışmanın eşiğine götürmekle suçluyor.

Irak'ta Meclis kararları bağlayıcı olmadığı için başbakanın bu çağrıya uymaması mümkün.

Ancak Abdülmehdi'nin daha önce Meclis'ten yabancı askerlerin sınır dışı edilmesini talep etmesi, Meclis'in bu yöndeki çağrısına uyma ihtimalini artırıyor.

Irak'ta yaklaşık 5 bin ABD askeri bulunuyor. Bunların çoğu, Irak ordusuna danışmanlık yapıyor.

Türkiye'nin de Irak'ta 2 bin 500 civarında askeri bulunuyor. Türkiye bu askerler için son dönemde yedi ayrı üs inşa etmişti.

İngiltere ordusunun internet sitesinde yer alan bilgiye göre Irak'ta 400 de İngiliz askeri var.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER