AB ve ABD'den Ergenekon açıklaması

AB ve ABD'den Ergenekon davası hakkında ilk açıklamalar...

 AB ve ABD'den Ergenekon açıklaması

Türkiye'de asrın davası diye nitelenen Ergenekon davasında çıkan kararlara ilişkin yorumlar Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nden üst düzey yöneticilere de soruldu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Ergenekon Davasına ilişkin kararlar hakkında yorum yapılmayacağını söyledi.

Harf, Türk vatandaşlarının uzun tutukluluk süresi ve mahkemenin şeffaflığı hakkında endişelerini daha önce dile getirdiğini ifade etti. Sürecin takip edilmeye devam edileceğini belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada da, Komisyon'un Ergenekon davasını karar da dahil olmak üzere yakından takip ettiği kaydedildi.

Avrupa Birliği’nin mahkemelerin verdiği kararlara ilişkin yorum yapmadığının belirtildiği açıklamada ;

“Avrupa Komisyonu savunma hakkı, duruşma öncesi uzun tutukluluk süreleri ve genel içerikli olan iddianamelere ilişkin endişelerini birkaç durumda dile getirmişti.” cümlesi yer aldı.

Açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Birliği standartlarına uyumu açısından yargılama sürecinin hızlandırılması, davalarda savunma hakkının garanti altına alınması gerektiği de kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2013, 12:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER