AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Yunan ve Rum tarafından veto kartı

Güney Kıbrıs, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sürdürdüğü petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına yönelik uyarıda bulundu

AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Yunan ve Rum tarafından veto kartı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yarın başlayacak ve iki gün sürecek Avrupa Birliği liderler zirvesinde Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin diplomatik baskı altına alınması için girişimde bulundu.

Rum yönetimi, Türkiye'ye Doğu Akdeniz nedeniyle baskı uygulanması için Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın katılım müzakerelerine veto kartını çekti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras geçtiğimiz gün Avrupa Birliği Konseyi'ne Kıbrıs açıklarındaki "yasa dışı doğal gaz arama çalışmaları" nedeniyle Türkiye'yi açıkça kınamaya ve gerekeni yapmaya çağırdı.

Çipras Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefonda görüştü.

Çipras'ın bu görüşmede konseyden, Türkiye'nin "uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdürmesi" halinde yasa dışı olarak nitelediği sondaj faaliyetlerine karşılık yaptırım uygulamayı değerlendirmesini istediği aktarıldı.

GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ: 'HER TÜR ANLAŞMAYI VETO EDECEĞİZ'

Bu arada, Avrupa Birliği ülkeleri Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlatılması konusunda büyük anlaşmazlık içinde.

Güney Kıbrıs, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sürdürdüğü petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına yönelik uyarıda bulundu.

AB'nin Ankara'ya daha sert tutum takınmaması durumunda her tür anlaşmayı veto edeceğini duyurdu.

ZİRVEDE HANGİ KONULAR TARTIŞILACAK ?

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak zirvenin ana gündem maddesi Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilecek isim olacak.

Bu konudaki krizin aşılamaması durumunda Japonya'da yapılacak G20 zirvesinin hemen ardından 1 Temmuz'da olağanüstü zirve düzenlenebileceği belirtiliyor.

Zirvede, birçok kilit hedefi içeren ve 2019-2024 yıllarını kapsayan Avrupa Birliği’nin (AB) “Stratejik Gündemi" de onaylanacak. "Stratejik Gündem" Avrupa kurumlarının çalışmalarının temelini oluşturuyor.

2021-2027 yıllarını kapsayan Avrupa Birliği bütçesi de masaya yatırılacak.

İklim değişikliği sorunu da zirvede tartışılacak konular arasında yer alıyor. Avrupa Birliği liderleri bu konuda bir plan oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: Euronews


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER