AB'den 'Kobani eylemlerine' ilişkin gözaltılara ilk tepki

Avrupa Komisyonu Türkiye'de 2014 'Kobani eylemleri' soruşturması kapsamında 7 ilde gerçekleşen onlarca gözaltı operasyonuna ilişkin olarak açıklamada bulundu

AB'den 'Kobani eylemlerine' ilişkin gözaltılara ilk tepki

AB Komisyonu Sözcüsü Ana Pisonero, HDP eski milletvekilleri, MYK üyeleri ve belediye başkanlarına yönelik gerçekleştirilen "Kobani eylemleri"na tepki gösterdi.

Türkiye'de bu türden gelişmelerle ilk kez karşılaşmadıklarını ifade eden Pisonero, "Avrupa Birliği hali hazırda Türkiye'deki anti-terör yasaları ve uygulamalarına ilişkin kaygılarını birçok kez dile getirdi. Benzer endişeler devam ediyor. Son gelişmelere ilişkin olarak da daha resmi ve üst düzey bir tepki konusunda şimdilik biz de beklemedeyiz" dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Gözaltı kararı kapsamında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen gözaltına alındı.

Ayhan Bilgen'in yanı sıra eski milletvekili ve HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticileri için de gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER