AA'nın 'Bahoz Erdal öldürüldü' iddiasına PKK'den açıklama

HPG kaynakları Bahoz Erdal’ın yaşamını yitirdiğine dair haber yalandı

AA'nın 'Bahoz Erdal öldürüldü'  iddiasına PKK'den açıklama

Anadolu Ajansı PKK'nin sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in, Suriye'de öldürüldüğüne dair haberi yalanlandı.

ANF’de yer alan habere göre ise PKK'nin silahlı kanadı HPG kaynakları, Dr. Bahoz Erdal’ın Kürdistan’da görevinin başında olduğunu savundu.

Türkiye’nin gerilla eylemleri karşısında hareket edemez duruma geldiğini savunan PKK’nin silahlı kanadı HPG, AA’nın asker ve polislere moral vermek için asparagas haberler geçtiğini öne sürdü.

HPG Basın ve İrtibat Merkezi'nden (HPG BİM) Med Nuçe TV'de yapılan açıklama da, Bahoz Erdal'ın yaşamını yitirdiği iddialarının asılsız olduğu ve Erdal'ın görevinin başında olduğu belirtildi.

AA, Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi’ye dayandırdığı haberinde, PKK'nin sorumlularından Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü ileri sürmüştü. 

Öte yandan, Saygı Öztürk Sözcü’deki haberine göre, Suriye'de Tel Hamis Tugayları’nın, PKK’nin üst düzey sorumlularından ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in öldürüldüğüne ilişkin iddiaları güvenlik birimleri tarafından doğrulanmadı.

Genelkurmay’a bağlı birimlerin yanı sıra, MİT ve Emniyet İstihbarat Dairesi, Fehman Hüseyin’in öldürüldüğüne ilişkin iddiaların doğru olup olmadığını araştırmaya devam ediyor.

Militanlar arasındaki telsiz konuşmaları incelenirken, takip altında bulunan telefonlarda da Fehman’ın öldürüldüğüne dair doğrulayacak bir konuşma geçmedi.

Genelkurmay, sınır ötesindeki birimlerin yanı sıra Suriye Kamışlı’daki yerel kaynaklardan da konunun araştırılmasını istedi.

PKK’liler arasındaki konuşmalarda da Fehim Hüseyin’in öldürüldüğüne ilişkin söylentilerin doğru olmadığı, Tel Hamis Tugayları’nın isimlerini duyurmak için böyle bir açıklama yaptıkları öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 20:01
YORUM EKLE