9 saat süren Hasan Ferit Gedik davası ertelendi

Duruşmada gerginlik

9 saat süren Hasan Ferit Gedik davası ertelendi

Maltepe Gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın görülmesine devam edildi. Yaklaşık 9 saat süren ve 'Kamu güvenliği' gerekçesi ile kapalı görülen celsede yaşanan gerginlikler tutanaklara yansıdı.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 16'sı tutuklu toplam 17 sanık hazır bulundu. Duruşmaya Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik, babası İbrahim Gedik, bazı müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Radikal'de yer alan habere göre duruşmada söz alan müşteki avukatlarından Mahmut Erhan Ergün, mahkemenin geçtiğimiz celse güvenlik nedeniyle vermiş olduğu kapalılık kararına değinerek, "Basının duruşmaya alınmaması yersizdir. Kapalılık kararı olmasına rağmen mahkemenin basını içeride tutmaya da yetkisi vardır. Bu karardan dönülmesini talep ederiz" dedi. Mahkeme ise geçtiğimiz celse duruşma salonunda yaşanan olaylara dikkat çekerek, talebin reddine karar verdi.

Duruşmada, tutuksuz sanıklardan Mete Barış Durak'ın SEGBİS aracılığı ile Antalya Ağır Ceza Mahkemesi'nden ifadesi alınması işlemine geçileceği sırada, müşteki avukatlarından Ömer Kavili, Antalya Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki sanığın yanında hakimin bulunmadığını belirterek usul yönünden itiraz etti. Avukat Kavili'nin itirazlarına tepki gösteren tutuklu sanıklardan Adem Köşgen ise bağırarak, "2 saattir bekliyoruz, yargılanmak istiyoruz. Bize de yazık değil mi? Her geldiğinde böyle yapıyorlar. Mahkemeleri tanımıyorlar. Buradakilerin ne olduğu bellidir. Allah sizleri esirgesin. Allah devletimize, milletimize güç versin. Bunlar imansızdır, bunlar Allah'tan korkmaz. Allah bunların belasını versin" dedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını karar verirken, Hasan Ferit Gedik'in öldürüldüğü gün sanıkların bulundukları yere ilişkin baz istasyon bilgilerinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan istenmesine hükmetti.

Mahkeme, duruşmada bazı sanıkların müşteki ve müşteki avukatlarına yönelik suç içerdiği düşünülen sözler sarfettiği gerekçesiyle gerekli yasal işlemin yapılması için görüntü kayıtlarının Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine de karar vererek duruşmayı 27 Nisan gününe erteledi.

Duruşma sonrası adliye dışında açıklama yapan ailenin avukatlarından Ebru Timtik, Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik'in duruşmaya girmek istediği için suçlandığını ifade ederek, "Çocuklarının katillerinin davalarına girmek istedikleri için suçlanıyorlar, avukatlar zan altında bırakılıyorlar. Diyorlar ki avukatlar olay çıkarıyor. Sanıklar çok saldırgan, yerlerinde duramıyorlar. Saldırıları tutanağa geçti. Ve nihayetinde hiçbiri tahliye olamadı, çıldırdılar. Sanıklardan birisi mahkeme heyetine 'Sucuk var, sucuk da ister misiniz?' diye terbiyesizce şeyler söylemeye başladı" dedi.

Anne Nuray Gedik ise "Davamıza sahip çıktığımız için suçlanıyoruz. Çeteciler bize, 'Terörist oğlunuzu terörist büyütmeseydiniz" dedi. Evet, bunu da duyduk. Artık muhatap da almak istemiyoruz. Onlara tahammül etmek çok zor. Sanki biz onların çocuğunu öldürmüşüz gibi davranıyorlar. Benim çocuğum toprağın altında, Hasan Ferit için adalet istiyorum" dedi.  

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 23:19
YORUM EKLE