8 yılda 183 kişi polis tarafından öldürüldü

Polis 2007’den bu yana; öngörü, makul şüphe ve taktiri sonucunda 183 kişiyi öldürdü

8 yılda 183 kişi polis tarafından öldürüldü

2007 yılında bir polis tarafından öldürülmesinin ardından cinayetine trafik süsü verilen Baran Tursun’un adına kurulan Uluslararası Baran Tursun Vakfı, 2007-2015 yılları arasında 183 kişinin polis tarafından öldürüldüğüne dair bir rapor yayınladı.

2007 yılında Volkan Polat’ın vurulmasından 13 Ocak 2015’te öldürülen Nihat Kazanhan’ın öldürülmesine kadar olan süreci raporlaştırıldı. 

Vakfın yaptığı yazılı açıklamada, “Haziran 2007 yılında Meclis İçişleri komisyonunda dahi görüşülmeden alelacele TBMM genel kuruluna sunulan ve kabul edilen 2559 sayılı Kanunun 16. Maddesine eklenen “Kendi öngörüsü ve taktiri ile zor ve silah kullanma” serbestisini getiren polis yasası, bir asayiş yasasından öte, toplumla mücadele yasası olarak hayatımıza girdiği malumunuzdur” ifadeleri yer alırken, “Haziran 2007 yılında yasallaşan bu haliyle, polise silah kullanma serbestîsinden ziyade, polise öldürme serbestîsi verilmiştir” denildi.

Kanunun 2007’de yürürlüğe girmesinin ardından bu güne dek, polisin öngörüsü veya soyut kavramlara dayalı makul şüphesi sonucu 183 kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Devamında ise, “Devleti korumak ve kollamak’ adına işlenen bu cinayetler, insan hakları ve hukuk ihlâlleri, devletin bekâsının her şeyin önüne geçtiği Türkiye’de olağandan sayılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

183 kişinin polislerce öldürüldüğü davalarda yargının açıkça taraf olduğu belirtilirken polisin bu sayede öldürme gücünün arttığı ve seri cinayetler haline dönüşmeye teşvik edildiği belirtildi.

Raporda polisin öldürdüğü 183 kişinin isimleri tek tek yer alırken; yaşları, öldürüldüğü yerler ve tarihler de tek tek yer belirtiliyor.

Baran Tursun Vakfı'nın hazırladığı rapora ulaşmak için tıklayın 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 21:41
YORUM EKLE