8 cezaevinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri devam ediyor

Türkiye genelinde birçok ildeki cezaevlerinde, 50’den fazla siyasi tutuklu ve hükümlünün başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi devam ediyor

8 cezaevinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri devam ediyor

Türkiye genelinde birçok ildeki cezaevlerinde, 50’den fazla siyasi tutuklu ve hükümlünün başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi devam ediyor.

Açlık grevleri Şakran Cezaevi’nde 35, Edirne Cezaevi’nde 26, Sincan Cezaevi’nde 27, Menemen Cezaevi’nde 15, Van Cezaevi’nde 13. Güne ulaştı.

Ermenek ve Osmaniye de açlık grevlerinin devam ettiği cezaevleri. Cezaevlerinden gelen bilgilere göre bazı tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumları kötüleşmeye başladı.

ÇELİK’TEN 6 ÖNERGE

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik, durumu Meclis’in gündemine taşıdı. Çelik, 6 cezaevinde devam eden açlık grevleriyle ilgili, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle 6 soru önergesi hazırladı.

"BAKANLIK ACİLEN HANGİ ADDIMLARI ATACAKTI?"

Önergelerinde devletin cezaevlerindeki mahpusların hakları açısından sınırlama getirmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Çelik, “Devlet mahpusun sağlığı konusunda hiçbir bahanenin veya gerekçenin arkasına sığınamaz. Bu hakkı her koşulda sağlamak zorundadır” dedi. Devletin mahkumların açlık grevleri başladıktan sonraki süreçlerde de sorumluluğu olduğunu hatırlatan Çelik, “Tutukluların ve hükümlülerin bedenlerini ölüme yatırmaya karar vermeden önceki süreçte cezaevi yönetimi krizi doğru yönetebilmiş midir, Mahpusların yaşayabilecekleri sağlık sorunlarıyla ilgili önlemler alınmış mıdır, Süreçle ilgili bakanlık acilen hangi adımları atacaktır” gibi soruların yanıtlanmasını istedi.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER