'72 cezaevinde 10 bine yakın tutuklu açlık grevinde'

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu üyeleri basın açıklaması yaptı...

'72 cezaevinde 10 bine yakın tutuklu açlık grevinde'

İstanbul Beyoğlu'nda, Cezaevleri İzleme Koordinasyonu üyesi bir grup, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için meşaleli yürüyüş yaptı. Grup sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü.

'72 CEZAEVİNDE 10 BİNE YAKIN SİYASİ TUTUKLU AÇLIK GREVİNDE'

Burada grup adına basın açıklaması yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerinin 55. gününde olduğunu belirterek, ''Dün 66 cezaevinde 698 siyasi tutuklu açlık grevindeyken, bugün 72 cezaevinde 10 bine yakın siyasi tutuklu ve hükümlü süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamış bulunuyor'' dedi.

'DİYALOG SÜRECİ BAŞLATILMALIDIR'

Turgut, açlık grevinde bulunanların baş dönmesi, kilo kaybı, tansiyon düşmesi, halsizlik, konuşma bozukluğu ve bilinç bulanıklığı gibi sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Açlık grevindekilerin taleplerine değinen Turgut, ''Ölümlerin yaşanmaması için, bir an önce diyalog süreci başlatılmalıdır. Tüm halkımızı, duyarlı olmaya ve ülkenin önemli bir sorunu haline gelen açlık grevleri konusunda demokratik tutum almaya çağırıyoruz'' şeklinde konuştu.

Gruptakiler açıklamanın ardından dağıldı. (yuksekovahaber)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2012, 11:57
YORUM EKLE