'6 yaşında çocukla evlenilebilir' diyen Yıldız'dan 'asansörde halvet' fetvası

Yıldız, asansörde halvet olabileceğini söyledi

'6 yaşında çocukla evlenilebilir' diyen Yıldız'dan 'asansörde halvet' fetvası

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, asansörle ilgili bir fetva vererek gündeme geldi.

"6 yaşında çocukla evlenilebilir" diyen Yıldız, dakika hesaplayıp, asansörde kadınla erkeğin halvet olabileceğini söyledi.

Nurettin Yıldız'ın 2013 yılında yayınlanan 'asansörde halvet' fetvası:

"Yabancı bir erkek ve bir kadın asansöre bindiler, sekizinci kata çıkacaklar, görünürde 1-2 dakikayı geçmeyen yolculuk bu... Ama dinimizin bu konuda ki hassasiyeti açısından bakıldığında, 'halvet' şartları; yani erkek ve kadının kapalı bir ortamda bulunması durumu asansörde oluşmaktadır. Çok geniş bir yelpazeden bakarsak bunun neresi 'halvet' olur, kapısı kilitlenmiş bir ev değil bu da denebilir. Ama bir asansörün mesela bir katta kilitlendiğini düşünürseniz, 3-5 dakika hatta 10 dakika yardım gelene kadar kimsenin izleyemeyeceği bir ortamda yabancı bir erkekle baş başa kalmış olması demektir kadın için... Bu nedenle şeffaf cam olan her katta her yerde görülebilen asansörlerin dışındakiler kadın için 'halvet' ortamı oluşturuyor demeyi tercih ederiz"

TDK'nin "halvet olmak" tanımı şöyle: Birisi veya birileriyle yalnız görüşmek amacıyla içeriye başkasını veya başkalarını almamak.

Kaynak: BirGün

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 11:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
selami
selami - 2 yıl Önce

bence bu adam o yasanan cocuk istismarlarinin asil sorumlusu ve kiskirticisidir

SIRADAKİ HABER