5 ay tutuklu kalan Kürtçe öğretmenlerine beraat

Eğitimciler “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı

5 ay tutuklu kalan Kürtçe öğretmenlerine beraat

Van’da tutuklanan Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DÎSA-DER) eski eşbaşkanı Naim Özden, eğitmen Şevket Acar, Dilber Akın, Mizgin Deniz, Gülsüm Bilge, Ferhan Yeşil ve Celal Soğuk beş ay tutuklu kalıp tahliye olduktan sonra beraat etti. Eğitimciler “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Van’da 27 Kasım 2018 tarihinde çocuklara Kürtçe dil eğitimi verdikleri için “Örgüt adına eğitim verenler” denilerek tutuklanan öğretmenlerden Şevket Acar, “Kürtçeye yaklaşımdan dolayı bizim bu eğitimlerimizi illegalize ettiler” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre, mahkeme, eğitimcilere isnat edilen; “Küçük yastaki çocuklara hiçbir resmi izin olmaksızın okul öncesi eğitim adı altında örgütün ideolojik eğitimini vermeye çalıştıklarına” yönelik iddiayla ilgili delilerin yeterli olmadığı ve bu durumdan örgütsel bir bağ kurulamayacağına karar verdi. Mahkeme gerekçesinde şu ifadelere yer verdi; “Soruşturma evresinde dosya kapsamıyla bilgilerine başvurulan çocuklar ‘Öğretmenleriniz size ne anlatıyor, polis ve askerle ilgili bir şey anlatıyorlar mı?’ seklinde sorular sorulduğunda, çocukların ‘ABC’yi öğretiyorlar, sayıları öğretiyorlar bunun dışında bir şey anlatmıyorlar’ şeklinde cevaplar verdikleri görülmüştür. Çocukların yaslarının küçük olması ve soruşturma evresinde sanıklar aleyhine bir anlatımlarının bulunmaması dikkate alınarak kovuşturma evresinde mahkememiz huzurunda tekrar dinlenilmelerine gerek görülmemiştir.”

Mahkeme eğitimcilerle ilgili beraat kararını, “Sanıklar hakkında düzenlenen dijital materyaller incelendiğinde sanık savunmaları, dosya arasına giren tutanaklar, soruşturma aşamasında beyanları alınan çocuklar ve tüm dosya kapsamıyla; sanıkların, çocuklara örgüt düşüncelerini aktardıklarına, bu şekilde örgüte eleman kazandırdıklarına ilişkin dosya kapsamıyla bir delil elde edilemediği ve kendi iradesini örgüt iradesine terk ettiklerine, hiyerarşik yapıya dahil olarak her türlü emir talimatı yerine getirmeye hazır olduklarına, sanıkların terör örgütü üyeliğini çağrıştırır, süreklilik, çeşitlilik ve devamlılık gösteren fiil ve davranışlarının tespit edilemediği ve bu hususta her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği anlaşıldığından sanıkların üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçundan ayrı ayrı beraatlarına kararı vermek gerekmiştir” diye açıkladı.

‘AYLARCA TUTUKLU KALDIK’

Eğitimcilerden Şevket Acar, “Kayyum atanmadan önce belediye bünyesinde Kürtçe kreşler açıldı ve biz de o kreşlerde çalışıyorduk. Daha sonra kayyumlar geldi ve kreşler kapatıldı. O çocukların aileleri bizden eğitimin devamını talep ettiler. Biz de kendilerine ‘İmkanımız yok’ dedik ama aileler evlerimize gelip bu eğitimi devam ettirmemiz gerektiğini söylediler. Biz de haftada birkaç gün ve birkaç saat onlara gönüllü olarak kurs verdik. Daha sonra polis tarafından teknik takip altına alındık. Son olarak da gözaltına alınarak tutuklandık. Biz gözaltında iken çocuklar da gözaltına alınıp delil oluşturmaya çalıştılar ve en nihayetinde aylarca tutuklu kaldık. Kısa bir süre önce de mahkeme bizimle ilgili beraat kararı verdi. Yakalanma sürecimizde medyada bir yaygara koparıldı. ‘Örgüt adına eğitim verenler tutuklandı’ şeklinde haberler yaptılar” dedi. (

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 18:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER