42 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti tam 42 gündür bilinmiyor

42 gün oldu; Hurşit Külter nerede?
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Akıbeti 42 gündür bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını savunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyleyeli 14 gün oldu.

Öte yandan, Hurşit Külter'in akıbetini sormak amacıyla verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, "…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından" denilerek dilekçeyi iade etti.

Kayıpların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası'nda gözaltına alınan Külter'in durumuna dair 42 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

AĞABEY KÜLTER: KİMSE SOMUT BİR ŞEYLER SÖYLEMEYECEK Mİ?

27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in ağabeyi Kamil Külter, “Sabah bayramlaşmak için annemin yanına gittiğimde, onu gördüğümde eridim. Annem ‘onun geldiği gün bayramımız olacak’ diyor. Onunla kucaklaştığımızda kutlayacağız bayramı. Bize mübarek ramazanı, bize bayram sevincini yaşatmadılar” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın Külter’in akibetiyle ilgili “görev alanımızın” dışında açıklamasını eleştiren Kamil Külter, “İçişleri Bakanlığı, insanların yaşamından sorumlu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başbakanlığı döneminde ‘Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı bir koyun bile benim mesuliyetim altındadır’ diyordu. İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması bizi daha da kaygılandırdı. Kimse bize somut bir şeyler söylemeyecek mi?” diye konuştu.

27 Mayıs’tan bu yana akıbeti bilinmeyen Hurşit Külter ile ilgili yaşananları gün gün buradan inceleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2016, 08:19
YORUM EKLE