4 yıl önce AKP'den 1 Mayıs afişi

AKP 2010 yılında astığı 1 Mayıs afişi konuşuluyor...

4 yıl önce AKP'den 1 Mayıs afişi

Türkiye günlerdir sendikalar ile AKP hükümeti arasındaki '1 Mayıs'ta Taksim' polemiğini tartışıyor. Yaklaşan 1 Mayıs öncesinde açıklamalar sürerken, 2010 yılında çekilen bir fotoğrafta 'Artık 1 Mayıs hem bayram hem Taksim'de' ifadeleri yer aldı.

Emekçiler Taksim'i isterken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Yenikapı'yı adres gösteriyor, partisinin grup toplantısında "Taksim'den ümidinizi kesin. Devletle gerilime girmeyin. Taksim ısrarına biz, hiç kimse kusura bakmasın, iyi niyetle bakmayız, bakamayız" ifadelerini kullanmıştı.

1 Mayıs kutlamaları için adres gösterdiği Yenikapı'daki meydanın özel olarak hazırlandığını belirten Erdoğan, buranın Taksim Meydanı'ndan daha büyük olduğunu belirterek, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayıp, 1 Mayıs 1977'deki katliamı anmak isteyenlere de "Yenikapı'yı seçmeniz halinde toplu ulaşımı da ücretsiz yaparız" şeklinde bir de mesaj gönderdi.

Erdoğan'ın bu konuşmasından sadece bir gün önce DİSK'e bağlı sendikalara mensup yaklaşık 300 kişi Taksim'de açıklama yapmak istemişti. Açıklamadan saatler önce Taksim'i adeta kuşatan polis, açıklamaya izin vermemişti. Sendikacıları, Taksim Hill Otel önünde ablukaya alan polis, meydana çıkılmasına değil, açıklamanın başlamasına bile saatlerce izin vermedi. Kalkanlarla sendikacıları otel önünde sıkıştıran çevik kuvvet ekibi, biber gazı kullanarak gruptakileri dağıtmak istemişti.

Yaklaşan 1 Mayıs öncesinde açıklamalar sürerken, 2010 yılında çekilen bir fotoğrafta 'Artık 1 Mayıs hem bayram hem Taksim'de' ifadeleri yer aldı. Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat tarafından, 2010 1 Mayıs'ında Taksim'e çıkan Tarlabaşı yokuşunda çekilen fotoğrafta AKP'nin bir afişi yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 21:34
YORUM EKLE