4 siyasetçi daha tutuklandı

Mahkemeye sevk edilen Zuğurli, Ay, Sun ve Bozkurt tutuklandı.

4 siyasetçi daha tutuklandı

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 24 Temmuz’da gözaltına alınan Nusaybin Belediye Eş Başkanı Ferhat Kut, Bismil Belediye Eş Başkanı Gülşen Özer, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl eş başkanları Leyla Bozkurt ve Şehmus Sun ile Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan, emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi.

BELEDİYE EŞ BAŞKANLARI SERBEST

Savcılık sorguları yapılan Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan "adli kontrol" talebiyle serbest bırakılma, diğer 6 siyasetçi ise "örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen isimlerden HDP PM üyeleri Alaattin Semir Zuğurli, Sedat Ay ile DBP Mardin İl eş başkanları Şehmus Sun ve Leyla Bozkurt hakkında tutuklama kararı verildi. Diğer isimler ise "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı.

Tutuklanan 4 Kürt siyasetçi Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

PARTİDE BULUNDUĞU İDDİA EDİLEN LİSTE SUÇLAMA KONUSU OLDU

Gözaltına alınan siyasetçilere sorgularında ocak ayında HDP Mardin İl Örgütü binasına yapılan baskında bulunduğu iddia edilen bir listede isimlerinin yer alması suçlamasının yöneltildiği öğrenildi. Söz konusu listenin "örgütsel liste" şeklinde değerlendirildiği savunuldu. Yine, 2 gizli tanık ve 2 itirafçının ifadelerinin de suçlama konusu yapıldığı öğrenildi.

Öte yandan, ifade işlemlerinin sürdüğü sırada gözaltına alınanların yakınları, HDP ve DBP'li çok sayıda siyasetçi ile Nusaybin Belediye Eş Başkanı Av. Semire Nergiz adliye önünde bekledi. HDP Mardin milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay da bekleyen yurttaşları ziyaret etti. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 07:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER