35 köylü Ankara’dan gelen emirle mi öldürüldü?

TSK bombardımanına yönelik önemli iddialar…

35 köylü Ankara’dan gelen emirle mi öldürüldü?

İSTANBUL - Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 35 köylünün ölmesine ilişkin olayın ayrıntıları netleşiyor.

Bölgede görev yapan üst düzey bir askeri yetkili olayla ilgili Radikal'e çarpıcı bilgiler verdi.

Bombardıman adım adım şöyle gelişti:

1-Üç-dört gün önce istihbarat kaynakları Kuzey Irak'tan 200 kişilik bir PKK'lı grubun Türkiye'ye sızacağını bildirdi.

2-Bu bilgi üzerine asker teyakkuza geçti. İstihbarat bilgisi Diyarbakır Askeri Hava Üssü'ne de bildirildi. İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) bölgedeki uçuşu artırıldı.

3-Diyarbakır'da ve Malatya'da F-16 savaş uçakları hazır hale getirildi.

4-Önceki gece yaklaşık 50 kişinin, yanlarındaki 100 kadar katırla birlikte Uludere'de sınıra yaklaştığı İHA'lar tarafından tespit edildi.

5-İHA'nın çektiği görüntüler, Ankara'ya ulaşınca önceki istihbaratın da etkisiyle, durum çok iyi analiz edilmeden F-16'lara operasyon emri verildiği ileri sürüldü.

6-Sınırötesi operasyon olduğu için F-16'ların uçuşundan valilik ve yerel askeri güçlere de haber verilmedi.

7-Daha önce PKK'lı grupların bu şekilde girdiğini bilen ve birçok operasyon yapan F-16 pilotları verilen koordinatlara bomba yağdırdı.

8-Neticede PKK'lı oldukları zannedilen, ancak geçimlerini sağlayabilmek için kaçakçılık yapan 35 köylü hayatını kaybetti.

TALİMAT HÜKÜMETTEN Mİ?

Belirtilen günlerde Ankara’da MGK toplantısı olduğu, yine Başbakan, İçişleri Bakanı ve askeri yetkililerin sürekli toplantılar yaptığı, İçişleri Bakanı’nın sert açıklamaları da dikkate alınınca olayın talimatının Ankara’dan verildiği yönünde şüpheler oluşuyor.

Ayrıca, 35 yurttaşını kaybetmiş hükümetin Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın bu saate kadar sessizliklerini koruması da dikkat çekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER