301 kişiyi katletmenin cezası sadece 15 yıl

Maden sahibi Can Gürkan'a "taksirle adam öldürme" suçundan 15 yıl hapis cezası verildi

301 kişiyi katletmenin cezası sadece 15 yıl

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te, 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin 5’i tutuklu 51 sanığın yargılandığı davada karar okunmaya başladı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma salonuna ilk olarak 301 madencinin aileleri ve avukatlar ile basın mensupları alındı.

Dava öncesi duruşma salonu önünde TOMA ve binlerce polis ile önlem alındı. Duruşmayı HDP, CHP milletvekilleri ile demokratik kamuoyu takip ediyor.

Duruşma salonunda mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu tarafından karar okundu.

Hakkındaki karar açıklanan maden sahibi Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın "taksirle adam öldürme" suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, ayrıca 3 yıl maden işletme işinden yasaklanmasına tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 6 ay, Teknik Müdür İsmail Adalı ise 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 17:57

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
S. Akdağcık
S. Akdağcık - 2 yıl Önce

Bu ve buna benzer politik motivasyonlu dava kararlarını izledikçe daha dün adalet bakanı Abdulhamit Gül'ün şu sözlerini hatırlayıp içimiz çıra gibi yanacak: "İzmir Kordon'daki vatandaşımız da, Diyarbakır Sur'daki kardeşimiz de, Samsun'daki vatandaşımız da, Antalya'daki bir kardeşimiz de bu adalet duygusundan nasiplenecek. 'Türkiye'de güven veren bir adalet var' duygusunu oluşturmaya çalışıyoruz"
Kaynak: https://www.demokrathaber.org/siyaset/adalet-bakani-gul-guven-veren-bir-adalet-tesis-edecegiz-h104441.html

SIRADAKİ HABER