3. Havalimanı inşaatında 'işçiye sorgu odasında dayak' iddiası

Sendikalar İGA’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu, burada işçilere ‘kaba dayak’ atıldığını ve eylem hakkında bilgi ve isim istendiğini iddia etti

3. Havalimanı inşaatında 'işçiye sorgu odasında dayak' iddiası

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için başlattıkları direnişe destek vermek adına Kadıköy'de dün polis saldırısı nedeniyle yapılamayan basın açıklaması bugün gerçekleşti.

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş Sendikası tarafından Dev Sağlık İş Genel Merkezinde yapılan basın açıklamasında, “Talepler kabul edilsin, gözaltına alınanlar serbest bırakılsın” denildi.

Sendikalar İGA’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu, burada işçilere ‘kaba dayak’ atıldığını ve eylem hakkında bilgi ve isim istendiğini iddia etti. İnşaat-İş, 3 sendikacının ise diğer gözaltılardan ayrıldığını söyledi. Basın açıklamasına çok sayıda sendika temsilcisi ve HDP Milletvekilleri Erkan Baş, Rıdvan Turan, Ali Kenanoğlu katıldı.

‘SİYASİ İKTİDARDAN BAĞIMSIZ DEĞİL’

“Bu saldırılar siyasi iktidardan bağımsız değildir” diyen Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, “İktidar işçilerin yüzyıllar önce kazandığı haklarına gözlerini kapadı. Polis copuyla bu koşulların devam edeceğini gösterdi. Onlarca kardeşimiz iş cinayetinde canını verdi. Kurtlu yemekler yiyor, balık istifi servislerle çalışma sahalarına gidiyorlardı. Baskıya maruz kalıyordu. Yemekler bile ayrı ayrı yemekhanedeydi. Dağları deviren yolları inşa eden inşaat işçileri kanlarını alın terleriyle karıştırarak bu yapıları yükseltti. 3. Köprü’de de, Osmangazi’de de her türlü çalışma hakkından yoksun çalışmak zorunda bırakıldı” dedi. İnşaat işçilerinin örgütsüz olduğunu belirten Karabulut, “Havalimanı şantiyesinde kartopu gibi büyüdü direniş. Yetkililer servise çözüm bulmak yerine kaçtılar. Öfke yağmurun şiddetiyle büyüdü. 15 bin işçinin 10 bini direnişe geçti. İşçilerin eylemi yankı buldu.

DEVLET, KANUNUNU UYGULAMADI

Karabulut şöyle konuştu:

“Talepler kanunlarda var. Bunlar, devletin sağlamak zorunda olduğu şeyler. Ama sermayenin kölesi olmuş durumdalar. Demokratik kitle örgütleri bir arada olmuş. Çalışma Bakanlığından bir tek söz bile çıkmadı. Çalışma Bakanlığının müfettişleri gelmeliydi. Koçbaşlarıyla kapılarımız kırıldı. 600 gözaltı yapıldı. Vekillere bilgi bile verilmedi. Havalimanındaki hukuksuzluk işçilerin direnişiyle duyuldu. Buradaki karanlığı dünyaya aktarmaya çalışıyorlar. Gözaltındaki işçilerin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Arkadaşlarımızın haklı talepleri kabul edilmek zorunda. Arkadaşlarımız bırakılana kadar devam edeceğiz.”

JANDARMA SALDIRISI

Ortak basın açıklamasını ise İnşaat-İş Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu yaptı.

Acu, “Jandarma, hakları ve insanca yaşamak için mücadele eden işçilere saldırarak kendi kendini teşhir etmiş oldu. İşçiler patronların daha fazla kâr etmekten başka bir amacı olmadığını gördüğü gibi devletin hiçbir yetkilisinin de işçilerin çalışma koşullarının kötülüğünü görmediğini, patronların tetikçiliğini yaptığını görmüş oldu” dedi.

HAVALİMANINDA SORGU ODASI

Bakanlık verilerine göre 3. Havalimanında 27 işçinin iş cinayetinde can verdiğini hatırlatan Acu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ise 297 iş kazası ve 4 iş cinayeti olduğunu söylediği bir zamanda bakanlık 3. Havalimanı’nda 27 iş cinayeti olduğunu söylüyor. Şantiyede çalışan bazı işçiler ise ‘Buradan günde 2 ölümüz çıkıyor’ diyerek seslerini duyurmaya çalışıyor. Tek istedikleri can güvenlikleri olan bir şantiyede çalışmak, tahtakurusu olmayan yataklarda yatmak, doğru düzgün yemek yiyebilmek ve yetkililer tarafından insanca muamele görmek. Nitekim işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptığı eylem sürerken sepet vincinin devrilerek iki arkadaşımızın yaralanması, taleplerimizin gerçekliğinin en büyük göstergesidir” diye konuştu. Acu, şantiyedeki işçilerin aktardığı bilgilere göre İGA’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu ve orada işçilere ‘kaba dayak’ atıp eylem hakkında bilgi ve isim almaya çalıştığını öğrendiklerini söyledi.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 17:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER