28 Şubat’a 18 tutuklama

Çevik Bir tutuklandı…

28 Şubat’a 18 tutuklama

28 Şubat soruşturmasında aralarında emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9 kişi daha tutuklanarak Sincan F Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Soruşturmada tutuklananların sayısı 18'e yükseldi.

 

ANKARA - Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü "28 Şubat" soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 kişi daha sorgularının ardından mahkemeye sevk edildi.

 

Mahkeme heyeti, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut, emekli Kıdemli Albay Serdar Çelebi, emekli Albaylar Yüksel Sönmez, Yahya Cem Özarslan, Ruşen Bozkurt, Oğuz Kalelioğlu, Cengiz Çetinkaya ve Alican Türk'ün ise ''haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, sevk maddelerindeki eylemler için öngörülen cezanın alt ve üst sınırları ve bu maddelerin kaçma kuşkusu doğurması ile adli kontrol kararı verilmesinin yetersiz kalacak olması'' gibi nedenlerle tutuklanmalarına karar verdi.

 

Savcının tutuklanmasını istediği Ümit Şahintürk ile Necdet Batıran ve Hamza Özaltun, ''mevcut delil durumunu'' dikkate alınarak serbest bırakıldı.

 

Ancak nöbetçi hakimlik, bu şüphelilerin yurtdışına çıkışlarına, CMK'nun adli kontrol hükümlerine ilişkin 109/3 (a) maddesi uyarınca yasak getirdi.

 

SİNCAN CEZAEVİ’NE GÖTÜRÜLDÜLER
Emekli Orgeneral Çevik Bir'inde aralarında bulunduğu 9 kişi, emniyete ait 2 minibüsle Sincan Cezaevi'ne götürüldü.

 

DOKUZ KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
''28 Şubat'' soruşturması kapsamında Perşembe günü başlatılan operasyonda 29 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Emekli tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp; emekli kurmay albaylar Hüsnü Dağ ve Sezai Kürşat Ökte; emekli albaylar Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu ve İsrafil Aydın; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Mustafa Babacan ve Orhan Nalcıoğlu dün tutuklanmıştı.

 

Hakkında gözaltı kararı bulunan 2 şüpheliye ise henüz ulaşılamadı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2012, 15:50
YORUM EKLE