27 yıldır cezaevinde olan Serhat Tuğan'ın annesini görmesine onay

Serhat Tuğan, günlerdir yoğun bakımda olan annesini görebilecek

27 yıldır cezaevinde olan Serhat Tuğan'ın annesini görmesine onay

27 yıldır hapiste olduğunu belirterek annesiyle vedalaşma hakkının kendisine verilmesini isteyen Serhat Tuğan'ın bu isteğine Adalet Bakanlığı tarafından önce olumsuz yanıt verilmişti. Düzenlenen imza kampanyası sonucu Bakanlık geri adım attı ve Tuğan'a izin çıktı. 

Serhat Tuğan hesabından yapılan paylaşımda, "27 yıldır mahkeme ve zindan dışında soluk alamamış oğlu @serhattugan1’ı görebilmesi için gerekli duyarlılığı gösteren tüm vicdan sahibi insanlara, bunun için emek ve mesai harcayan tüm yetkililere teşekkür ediyoruz" denildi. 

NE OLMUŞTU? 

Serhat Tuğan hakkında 1991’de eski TCK’nin 125. maddesine göre “ülke topraklarından bir kısmını devlet hakimiyetinden ayırmaya matuf silâhlı eylemde bulunmak” suçundan idam cezası istemiyle dava açılmıştı.

Diyarbakır 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi 1992 yılında “silahlı örgüt üyeliği” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetmişti. Dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise 1994 yılında kararı bozarak, 125. maddeden ceza verilmesi gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine Diyarbakır 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi de aynı yıl Tuğan’a müebbet hapis cezası vermişti.

Tuğan’ın avukatlığını yapan kardeşi Rojbin Tuğan, 2008 yılında başvuru yaparak yargılamanın yenilenmesini talep etmişti. Başvurusunda, Tuğan’ın hiçbir silahlı eyleme katılmadığı, bu nedenle örgüt üyeliği suçundan ceza verilmesi gerektiğini ifade etmişti. Ancak Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi reddetmişti.

Adalet Bakanlığınca 2015’te yapılan başvuru üzerine yapılan incelemede, Tuğan’ın silahlı eyleme katıldığını iddia eden tanıklar, o tarihte baskı altında ifade verdiklerini anlatmıştı. Bir tanık da, iki köy korucusunun öldürülmesinden Tuğan’ın sorumlu olmadığını anlatmıştı.

Bakanlık da bu bilgiler ışığında “Sanık müdafiinin iddialarının yargılamanın yenilenmesi yolu ile değerlendirilebileceği gözetilmeden, itirazın kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmemiştir” kararını vermiş ve Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılamanın yenilenmesi talebinin reddine ilişkin 29 Ocak 2009 tarihli kararını bozmuştu.

Ancak mahkeme bu kararı dikkate almayarak yeniden yargılama talebini reddetmişti.

Adalet Bakanlığı ise 29 Temmuz 2016’da ikinci kez yeniden yargılama yapılmasına dair karar vermişti. Dosya halen Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görüşülüyor.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki kez yeniden yargılamayı reddetmesine dair başvuru dosyası da Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. AYM konuyla ilgili kararını henüz vermedi.

Kaynak: Demokrat Haber 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 23:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER