2 yıl sonra 87 kişiye Gezi davası

Gezi Direnişi’nin yıldönümünde Ankara’da yapılan eyleme katılan 4’ü avukat toplam 87 kişi hakkında dava açıldı

2 yıl sonra 87 kişiye Gezi davası

Gezi Parkı eylemlerinin birinci yıldönümünde Ankara’da gösteri yaptıkları gerekçesiyle dördü avukat toplam 87 kişi hakkında, tam bir yıl sonra dava açıldı. Ankara 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, "basın açıklamasına katılanların bir gösteriye değil, savaşa gider gibi eyleme hazırlıklı geldikleri" iddia edildi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre çeşitli sivil toplum kuruluşları, öğrenci grupları ve siyasi parti üyeleri Gezi Direnişi’nin yıldönümünde Kızılay’da bir basın açıklaması yapmak istedi.

4’Ü AVUKAT TOPLAM 87 KİŞİ

Polis, açıklama yapılmasına izin vermeyince olaylar çıktı. Çıkan olaylar sonrası Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan 4’ü avukat toplam 87 kişi hakkında “Toplantı ve Gösteri Kanununa Muhalefet, Kamu Malına Zarar Verme, Güvenlik Amirinin Dağılma İsteğini Düzenleme Kurulu Üyelerinin Yerine Getirmemesi, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme” suçlamasıyla dava açtı.

İddianame, Ankara 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 27 Mayıs’ta kabul edildi. İddianamede avukatlar İlyas Danyeli, Engin Gökoğlu, Barkın Timtik, Anıl Arkman Akkuş’un yanı sıra Gezi olayları sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün kardeşleri Cem ve İkrar Sarısülük de şüpheli olarak yer aldı.

İDDİALAR

İddianamede, Kızılay’da toplanmak isteyen gruba, dağılmaları yönünde defalarca uyarı yapıldığı, ancak göstericilerin dağılmadığı, “katil polis hesap verecek, Ethem’in katili AKP’nin polisi” sloganı atarak, yolu trafiğe kapattıkları belirtildi. İddianamede, yapılan uyarılara aldırmayan göstericilerin polise yaralayıcı – bereleyici cisimlerle saldırmaları üzerine müdahale edildiği savunuldu. Göstericilerin yollarda barikat kurdukları, kırma-yakma-koparma– boyama suretiyle Ankara Büyükşehir Belediyesine ait yaya kaldırımlarına, otobüs duraklarına, reklam panolarına maddi zarar verdikleri iddia edildi.

İddianamede, bir kısım eylemcinin sırf gösteriyi sabote etmek için içleri saldırı ve savunma malzemeleriyle dolu sırt çantalarıyla geldikleri anlatılarak, “Adeta gösteriye değil de savaşa gidercesine bir kısım eylemcilerin baret, sapan, taşlarla, havai fişeklerle eyleme iştirak etmişlerdir” denildi.

‘POLİSİN GÖREVİNİN GEREĞİ…’

İddianamenin devamında şunlar belirtildi:

“Özellikle bu eylem, Gezi Parkı olaylarında marjinal grupların katılımıyla meydana gelen üzücü hadiselerle birlikte değerlendirildiğinde, eylemi sabote etmeye çalışanların, olay mahallinden bir an önce alınması ve nerelere varacağı belli olmayan taşkınlığın önlenmesi için kaçınılmazdır. Bu durumu öngören polisin bir yandan eylem devam ederken, öbür yandan o eylemcilerin içinden şüphelileri tespit edip ayıklaması gerekmekte, bunu yaparken de olabildiğinde süratli davranması hem kendi güvenliği, hem kamunun güvenliği için kaçınılmazdır. Bu zaruri şartlarda polisin münferit bir şüpheliyi karakola davet eder gibi aralıksız şekilde kendisine saldıran şüphelileri olay mahallinden ayıklamaya davet etmesi gerçekçi görünmemektedir. Bu itibarla, Başkentin merkezini çatışma alanına çeviren, bölgeye yakın yerlerde barikatlar kuran, kurdukları barikatleri ateşe veren, ınobese kameralarını kıran, elektrik direklerine, duvarlara, kaldırımlara zarar veren, otobüsleri taşlayıp, polis aracını, sivil kişilerin araçlarına zarar veren şüphelilerin süratle yakalanmasının polisin görevinin gereği olduğu sonucuna varılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 12:40
YORUM EKLE