2 bin 500 sürücü kursuna soruşturma

Sürücü kurslarına soruşturma, kurallara uymadıkları gerekçesiyle açıldı...

2 bin 500 sürücü kursuna soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel sürücü kurslarına yönelik sıkı denetimlerinin ardından yurt genelindeki 3 bin 298 kurstan bin 410'una direksiyon eğitiminde, bin 57'sine ise teorik derslerde kurallara uymadıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Sürücü kursları sayısı ve açılan soruşturma oranlarına göre, İstanbul ilk sırada yer aldı. 606 özel motorlu sürücü kursunun bulunduğu kentte, 567 kursa direksiyon eğitimini, 382'sine de teorik eğitimleri yeterince yapmadıkları için soruşturma açıldı.

Müfettişler ayda iki defa sürücü kurslarına habersiz giderek teorik ve direksiyon eğitimlerini denetliyor.

Soruşturma geçiren kurumlar, kanuna göre ilk hatalarında 15 gün ile 3 ay arasında geçici kapatma cezası alıyor. Aynı suçun tekrarlanması durumunda ise ceza sürekli kapatma oluyor.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük de, Antalya'da çat kapı denetime gittiği dört kurstan, ders saati olmasına rağmen ikisinin kapalı diğer ikisinde ise ders yapılmadığını tespit ederek soruşturma başlattı.

Küçük, ''Antalya'da programlarında ders gözüken bazı kurslara akşam saatinde denetime gittim. Bu kurslarda hiç eğitim olmadığı, hiçbir kursiyer bulunmadığı gibi dört sürücü kursundan ikisinin de kapalı olduğunu tespit ettim'' açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2013, 16:11
YORUM EKLE