14 yıl sonra Kato Dağı'na defnedilen Süryani

Cemil Yaramış'ın vasiyeti yerine getirildi…

14 yıl sonra Kato Dağı'na defnedilen Süryani

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ne bağlı, Süryaniler'in yaşadığı Cevizağacı Köyü'nden yıllar önce  şiddet olayları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Cemil Yaramış, yaşamını sürdürdüğü Belçika'da 14 yıl önce yaşamını yitirdi.

Ölmeden önce cenazesinin Kato Dağı'nda toprağa verilmesini isteyen Yaramış'ın bu vasiyeti, bölgedeki  şiddet olayları nedeniyle yerine getirilemedi. 'Çözüm süreci' ve silahların susmasının ardından Yaramış'ın cenazesi, Belçika'daki mezarından alınıp, getirildiği Kato Dağı'nda papazın okuduğu dualar eşliğinde toprağa verildi.

Beytüşşebap'ın Kato Dağı'nda bulunan ve Süryaniler'in yaşadığı Cevizağacı Köyü, yaklaşık 25 yıl önce,  şiddet olayları nedeniyle boşaltıldı. Boşaltılan köyde yaşayanların büyük bölümü Avrupa ülkelerine yerleşti. Cevizağacı Köyü'nden Belçika'ya yerleşen Cemil Yaramış, 14 yıl önce, yakalandığı bir hastalık nedeniyle 39 yaşında öldü. Yaramış, cenazesinin terk etmek zorunda kaldığı köyünün bulunduğu Kato Dağı'na gömülmesini vasiyet etti.

14 YIL SONRA MEZARINDAN ALINDI

Ancak bölgede yaşanan  şiddet olayları nedeniyle Cemil Yaramış'ın cenazesi Beytüşşebap'a getirilemeyince Belçika'da toprağa verildi. Türkiye'de yaşanan 'çözüm süreci' ve bölgede silahların susup, PKK'lilerin geri çekilmeye başlaması üzerine yakınları Yaramış'ın vasiyetini yerine getirip cenazesinin Kato Dağı'nda toprağa verilmesini kararlaştırdı. Belçika'daki mezarı açılıp Yaramış'ın 14 yıl önce toprağa verilen cenazesi alındı.

MİDYAT'TAN PAPAZ GELDİ

Yaramış'ın cenazesini, oğlu Şenol Yaramış ile bazı yakınları Belçika'dan uçakla Türkiye'ye getirdi. Beytüşşebap'a getirilen Yaramış için vasiyet ettiği Kato Dağı'nda ikinci bir cenaze töreni düzenlendi.

Kato Dağı eteklerine kadar araçla götürülen Yaramış'ın cenazesi daha sonra omuzlarda taşınıp, gömüleceği yere götürüldü. Yaramış için Kato Dağı'nda düzenlenen cenaze törene Beytüşşebap Belediye Başkanı BDP'li Yusuf Temel, BDP İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman, Mardin Midyat İlçesi'nde görev yapan Süryani papaz İshak Ergun ile yaklaşık 40 kişi katıldı. Yaramış, Kato Dağı'nda dualar eşliğinde vasiyet ettiği yerde toprağa verildi.

Vasiyeti 14 yıl aradan sonra yerine getirilen Cemil Yaramış'ın oğlu Şenol Yaramış, babasının vasiyetini yerine getirdikleri için mutlu olduğunu söyledi. Yaramış, "Babam rahatsızlığı nedeniyle 14 önce vefat etti. Ölmeden önce terk etmek zorunda kaldığı Kato Dağı'na gömülmesini vasiyet etmişti. Ancak biz vasiyeti bugüne kadar yerine getirememiştik. Şimdi bölgeye huzurun gelmesi nedeniyle cenazesini getirip vasiyet ettiği yerde toprağa verdik. Burada bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2013, 14:49
YORUM EKLE