13 yaşındaki çocuk IŞİD'e nasıl katıldı!

Çocuklara kafa kesme görüntüleri izletmişler...

13 yaşındaki çocuk IŞİD'e nasıl katıldı!

IŞİD'in "eğitim" kampından kaçan ve güvenliği için gerçek ismi kullanılmayan 13 yaşındaki Muhammed adlı çocuk, yaşadıklarını CNN'e anlattı.

Irak Şam İslam Devleti’nin  çocukları “eğitmek” ve örgüte katmak için götürdüğü kamplardan birinden kaçan ve güvenliği için gerçek ismi kullanılmayan Muhammed adlı çocuk , yaşadıklarını anlattı.

Örgüt zoruyla Suriye’nin kuzeyinde bir kampa götürülen 13 yaşındaki gerçek ismi açıklanmayan çocuk, Türkiye ’ye kaçmayı başarmış.

Muhammed, babasının, oğlunu IŞİD kampına göndermeyi reddetmesi üzerine, örgütün evlerine geldiğini söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen Muhammed’in babası, “Bana, çocuğumun kampa gitmesini engellersem kafamı keseceklerini söylediler” dedi. Küçük çocuk bu olaydan sonra kampa katılmış.

Muhammed, “30 gün boyunca uyandık, koştuk ve kahvaltı yaptık. Daha sonra Kuran ve Hadis eğitimi gördük. Başta Kalaşnikoflar olmak üzere silahlar ve diğer askerî ekipmanlar konusunda dersler aldık” diyerek kampta yaşadıklarını hakkında bilgi verdi ve militanların bazılarının çocuklara korkunç şeyler izlettiklerini belirtti.

Muhammed, “Küçük çocukları kampa getirip kırbaçlarlardı. Camiye gittiğimizde, ertesi gün belirli bir saatte, belirli bir yere gelip kafa kesmelerini, kırbaçlamalarını ve recm cezalarını izlememizi emrediyorlardı. Ramazan’da oruç tutmayan bir genç adam gördük, onu üç gün boyunca çarmıha gerdiler. Zina yaptığı için bir kadının taşlanmasını izledik” diyerek kamplardaki çocukların yaşadığı korkunç manzaraları anlattı.

Muhammed, çocukların “eğitimlerini tamamladıktan sonra savaşa gittiklerini” ve arkadaşlarından birinin bu şekilde hayatını kaybettiğini de sözlerine ekledi.

Oğlunu kamptan kaçırmayı başaran ve Türkiye’ye gelen baba, Muhammed’i kampta ziyaret etmek istediğinde militanlar tarafından engellendiğini açıkladı.

Baba, “O yalnızca bir çocuk olsa da, onu cennette olacağını söyleyip kandırarak intihar bombacısı yapabilirlerdi” dedi ve kampta yaşadıklarının oğlunda kalıcı psikolojik hasar bırakmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Baba, Muhammed’in ilk günlerdeki kampa gitme isteği hakkında ise “Bir çocuk nasıl kampa gitmek isteyebilir? O bir çocuk, bu mümkün değil. Yalnızca arkadaşlarını ve kendiyle aynı yaştaki çocukları görüp eğlence için gitmek istedi. Savaşın ve silahların eğlence olduğunu düşündüler” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2014, 11:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER