13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz'ın annesi KHK ile işten çıkarıldı

Uğur ve babası Ahmet Kaymaz, 2004'te evlerinin önünde özel tim ateşiyle öldürülmüştü

13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz'ın annesi KHK ile işten çıkarıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde 21 Kasım 2004’ın babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın annesi Makbule Kaymaz, KHK ile temizlik işçisi olarak çalıştığı Kızıltepe Belediyesi Eğitim Destek Evi’ndeki işinden çıkarıldı.

Cumhuriyet’e konuşan Makbule Kaymaz “Eşim Ahmet ve Uğur öldürüldükten sonra mahkeme kapılarında adaleti aradık. Ama devlet bana adalet yerine daha çok yoksulluk, daha çok zorluk verdi. Hiç olmazsa sigortalı olarak çalışıyor, kimseye muhtaç olmadan çocuklarımı büyütüyordum. Şimdi ben ne yapacağım? Ekmeğimizi de elimizden aldılar. Bu nasıl kanundur, bu nasıl adalettir? Ben neden çıkarıldığım konusunda bana açıklama yapılmasını istiyorum. Bu zülüm yeter artık bitsin” dedi.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE İŞTEN ÇIKARILDI


Eşi Ahmet öldürüldükten sonra kendisine sağlanan bu işle kıt kanaat geçindiklerini anlatan Makbule Kaymaz, 22 yaşında olan Habip, lise mezunu Emine ve lise öğrencisi Ali adında 3 çocuğu olduğunu, şimdi ne yapacağını bilemediğini söyledi.

Oğlu ve eşinin ölüm yıldönümünde işten çıkarıldığını duyduğunda ilk önce inanamadığını hemen belediyeye koştuğunu anlatan Makbule Kaymaz, “Sordum, peki neden diye, hiçbir şey söyleyemediler. Bu nasıl kanundur, bu nasıl adalettir? Ben neden çıkarıldığım konusunda bana açıklama yapılmasını istiyorum. Hangi adalet ve kanun beni işten çıkardı söylesinler. Çok zor bir hayat yaşadık Ahmet ve Uğur katledildikten sonra. Şimdi açıkta bıraktılar yine bizi. Bu zülüm yeter artık bitsin” diye konuştu.

AİHM MAHKUM ETTİ

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 21 Kasım 2004’te 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, kamyon şoförü olan babası Ahmet Kaymaz ile birlikte, evinin önünde Terörle Mücadele ve Özel Harekat polislerinin düzenlediği bir operasyonla öldürüldü. Uğur ve Ahmet Kaymaz’ın öldürülmesi davasında, 4 polis hakkında kamu davası açıldı ancak, polislerin “meşru müdafaa sınırları içinde hareket ettikleri”ne hükmedilerek Eskişehir’de yargılandıkları davadan beraat etti. AİHM Şubat 2014’te Uğur Kaymaz ve babasının öldürülmesi olayında “yaşam haklarının ihlal edildiği” yönünde karar vererek, Türkiye’yi toplam 70 bin euro maddi, 70 bin euro manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

AİHM ayrıca kararında polislerin beraat etmelerinin“ cezasızlık” algısı yarattığına vurgu yaptı. AİHM’in bu kararının ardından Kaymaz ailesi ile İHD Mardin Şubesi üyesi avukatlar, yargılanmanın yenilenmesi talebiyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu ancak mahkeme yeniden yargılama talebini reddetti.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 16:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER