'12 bin gazeteci işsiz, 144 gazeteci tutuklu'

Çakırözer, kapatılan medya kuruluşlarını da hatırlatarak 12 bin civarında gazetecinin de işsiz olduğunu söyledi

'12 bin gazeteci işsiz, 144 gazeteci tutuklu'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, basın özgürlüğü ve basın çalışanlarının sorunlarının araştırılması için Meclis araştırması istedi.

TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesini Meclis’te düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaşan Çakırözer, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde Gazete Habertürk’ün kapatılmasına ilişkin söylediği “Birini kapattık, biri kaldı, onlar da bizim gibi işsiz kaldı” cümlelerini hatırlatarak, bu tür ifadelerin yetkili kişilerce bu kadar rahat ifade edilmesinin basın özgürlüğü açısından kaygı verici olduğunu söyledi.

144 GAZETECİ CEZAEVİNDE

Açıklamasında Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda 180 ülke içerisinde 157’nci sırada yer aldığını hatırlatan Çakırözer, 12 bin gazetecin işsiz olduğunu, 144 gazetecinin de cezaevlerinde tutulduğunu ifade etti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin verilerinden örnekler de veren Çakırözer, “2018 yılının ilk 6 ayında 27 gazeteci gözaltına alındı. 32 gazeteci tutuklandı. Yaklaşık 55 gazeteci işten atıldı” dedi.

12 BİN GAZETECİ İŞSİZ

Medya kurumlarının kapatılması ile yüksek olan işsizlik oranlarını daha da arttırdığını dile getiren Çakırözer, şunları söyledi:

“TÜİK verilerine göre işsizliğin %19,1 ile en yüksek olduğu meslek alanlarından birisi gazeteciliktir. Sektörde işsizlik oranı yüzde 30’lara varmış, bugün 12 bin civarında meslektaşımız işsiz. OHAL kapsamında da toplam 167 basın, yayın, radyo, televizyon ve haber ajansı kapatılmış, bu kapsamda birçok medya çalışanı işsiz kalmıştır. Son olarak 3 gazete kapatıldı. Bu durum işsiz sayısını daha da çok arttıracak.”

‘KAĞIT FİYATLARI KONUSUNDA KUR SABİTLENMELİ’

Basın kuruluşlarının karşılaştığı en önemli sorunlar arasında finansal sıkıntıların olduğunu da aktaran Çakırözer, dolar kurunda yaşanan artışın kağıt fiyatlarını arttırması nedeniyle gazetelerin maliyetlerinin arttığına dikkat çekti.

CHP’li Çakırözer’in kağıt fiyatları konusunda önerileri ise şöyle:

“Gazetelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından gazetelerin maliyetlerini arttıran en önemli etkenlerden birisi olan kağıt fiyatları konusunda kur sabitlemesi yapılması ya da kağıt masraflarının devlet tarafından desteklenmesi yönünde düzenleme yapılmalıdır.”

Kaynak: Karınca

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 21:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER