12 Alevi Derneği’nden Dersim Katliamı açıklaması

"Katliam ile yüzleşin"

12 Alevi Derneği’nden Dersim Katliamı açıklaması

Dersim Katliamı’nın yıl dönümünde açıklama yapan 12 Alevi Derneği, 4 Mayıs tarihinin Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesini ve Seyit Rıza ile arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

Dersim’de 12 Alevi yöre derneği,  1937-1938 yılları arasında gerçekleşen Dersim Katliamı’nın yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. 12 dernek, vakıf ve federasyonun yaptığı yazılı açıklamada, 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertele ve anma günü olarak kabul edilmesi ve Seyit Rıza ile arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması istendi.  

DERSİM KATLİAMI İLE YÜZLEŞİN’

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), Dersim 1937-38 Tertelesi Araştırma Komisyonu’nun kurulmasına ve Dersim halkı üzerinde yürütülen inkar ve asimilasyon politikalarına son verilmesine vurgu yapılan açıklamada, 4 Mayıs tarihinin Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesi gerektiği ifade edildi. 1937-1938 yılları arasında gerçekleşen Dersim Katliamı ile bir an önce yüzleşilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, Dersim isminin iade edilip, Dersim halkından özür dilenmesi gerektiği ve katliamdan hemen sonra evlatlık olarak verilen çocukların akıbetinin sorulması istendi.

SEYİT RIZA VE ARKADAŞLARININ MEZARI NEREDE?’

Son olarak açıklamada, Seyit Rıza ile dava arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve Dersim’i insansızlaştırmak için yapılan baraj ve HES projelerinin iptal edilmesi talep edildi.

Açıklamada imzası olan kurumlar şöyle:

“Alevi Bektaşi Federasyonu, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Vartolular Derneği, Ankara Divriği Kültür Derneği, Demokratik Alevi Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekleri Federasyonu, Sivas-Gürün Yuva ve Külahlı Dernekleri.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 12:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
yalan mı
yalan mı - 12 ay Önce

dünyaya en çok zarar veren insan ölümüne sebeb olan ideoloji ırkçılıktır.son 200 yılın tarihinin bilançosuna bakarak bunu görmekteyiz.

SIRADAKİ HABER