102 yıl oldu: Soykırımdan tahribatlarını görmeyen, susan, korkan herkes suçlu

Ermeni Soykırımı 102'nci yılında protesto edilecek

102 yıl oldu: Soykırımdan tahribatlarını görmeyen, susan, korkan herkes suçlu

Ermeni soykırımının 102'nci yıldönümü etkinliklerle protesto edilecek. Yüzleşme çağrısı yapan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, "Soykırımdan hepimiz suçluyuz. Soykırımdan sadece kararı alanlar, gerçekleştirenler değil, yüz yıl boyunca onun tahribatlarını görmeyenler, onun tahribatları üzerinden zengin olan, susan, korkan herkes suçlu" dedi.

24 Nisan'ı Anma Platformu, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı'nın yıldönümü dolayısıyla düzenleyecekleri etkinliklere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye Cumhuriyeti'nin değişebilmesi için soykırımı tanıması gerektiğini söyledi. Keskin, "Soykırım tanınmadığı sürece tahribatlar tazmin edilmediği sürece demokratikleşemeyeceğiz. İnsan hakları savunucuları olarak uzun yıllardır Türkiye muhaliflerinin çok geciktiği bir konuyu hatırlatmaya çalışıyoruz. Türkiye'ye kendi tarihini hatırlatmak istiyoruz. Kendi suçlarını hatırlatmak isteyeceğiz. Bu suçlarla yüzleşmesinin onun demokratikleşmesinin tek koşulu olduğunu hatırlatmaya çalışacağız" dedi.

Soykırım sırasında henüz Osmanlı Devleti'nin yaşadığını anlatan Keskin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu mirası üstlenmek istemediğini aktardı.

'HEPİMİZ SUÇLUYUZ'

Cumhuriyetin Osmanlı'nın bütün mali borçlarını devralarak kurulduğunu ifade eden Keskin, şunları aktardı:

"Sadece borçları devralınmadı. Biz bu suçları devralmanın ve kabullenmenin zamanı olduğunu söylüyoruz. İnsan olmanın, vicdanlı olmanın tek gereği budur. Bir kez daha tekrarlıyorum İHD olarak hepimiz suçluyuz diyoruz. Soykırımdan sadece kararı alanlar, gerçekleştirenler değil, yüz yıl boyunca onun tahribatlarını görmeyenler, onun tahribatları üzerinden zengin olan, susan, korkan herkes suçlu. Bu yüzden insan hakları savunucuları olarak suçumuzu biliyoruz."

Soykırım dolayısıyla 24 Nisan'da gerçekleştirilecek anma programı şöyle:

Saat 12.00'da Sultanahmet Meydanı'nda anma düzenlenecek.

Saat 15.00'da askerde katledilen Sevag Balıkçı Şişli'de bulunan mezarı başında anılacak.

Saat 19.15'te Tünel Meydanı'nda anma gerçekleşecek. (Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2017, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER