101 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti tam 101 gündür bilinmiyor

101 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBPŞırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Akıbeti 101 gündür bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını savunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyleyeli 73 gün oldu.

Öte yandan, Hurşit Külter'in akıbetini sormak amacıyla verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, "…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından" denilerek dilekçeyi iade etti.

Kayıpların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası'nda gözaltına alınan Külter'in durumuna dair 101 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

KERİME KÜLTER: ÖLÜ YA DA SAĞ AMA VERSİNLER OĞLUMU 

Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter ise yaptığı son açıklamada, “Bize bu acıyı yaşatanların birazcık vicdanı varsa, yüreklerinde birazcık sevgi varsa oğlumu bana getirirler. Ölü ya da sağ ama versinler oğlumu. Gece gündüz aynı şeyi düşünüyorum; ‘Acaba Hurşit nerede, ne yapıyor? Neler yaptılar oğluma, hangi acıları yaşattılar ona?’ diye düşünüyorum” dedi.

SABRİ KÜLTER: ABİMİN AKİBETİNİN HACI BİRLİK GİBİ OLMAMASI İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN 

Hurşit Külter’in 27 yaşındaki kardeşi Sabri Külter, ağabeyinin sonunun öldürülen Hacı Birlik gibi olmaması için Türkiye’nin bütün demokratik güçlerini Hurşit Külter’in akıbetini sormaya devam etmeleri çağrısında bulundu. Ağabeyi Hurşit'in akıbeti hakkında bir bilgi edinemediklerini vurgulayan Sabri Külter, yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı:

“Başvurabileceğimiz bütün kurumlara başvurduk ama bize herhangi bir bilgi verilmedi. Abim bize mesaj attıktan sonra bir daha haber alamadık. Üzüntüden kaç aydır evimizde doğru dürüst yemek pişirilmiyor. Abimin bir karıncaya bile zararı yoktu. Küçücük çocuklara dost gibi davranırdı. “Bu yaşına kadar hiç kimse abimden küçücük bir zarar görmedi. Şırnak’ta öldürülen Hacı Birlik ve abim birbirlerini çok severdi. Birlik öldürüldükten sonra abimin de psikolojisi bozuldu. İçine kapandı. Abimin kaderinin arkadaşı gibi olmaması için herkesten elini taşın altına koymasını istiyorum.”

CUMARTESİ ANNELERİ: FAİLLER BELLİ, KAYIPLAR NEREDE? 

Cumartesi Anneleri / İnsanları Galatasaray Meydanı’ndaki 597. haftasındaki eylemde 101 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in nerede olduğu soruldu. “Failler belli, kayıplar nerede” pankartının açıldığı eylemde, diğer kayıpların da fotoğrafları taşındı.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

NE OLMUŞTU?

27 Mayıs’ta “BÖF” adlı, özel harekatçılara ait olduğu düşünülen bir Twitter hesabından, Hurşit Külter’in gözaltına alındığına dair fotoğraflar paylaşılmış, daha sonra bu paylaşım geri çekilmiş ve hesap saatlerce askıya alınmıştı.

Külter’in ise ailesine gönderdiği son mesajında etrafının sarıldığını ifade ettiği ve “Hakkınızı helal edin” dediği belirtilmişti.

Avukatların başvurusu üzerine Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Külter’in gözaltında olmadığı yanıtını verirken; Şırnak Valiliği’nden de Külter’in gözaltında olmadığı yönünde bir açıklama yapılmıştı. Yine İHD’li avukatlara da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı “Bu isimde birisi gözaltında değil” demişti.

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, Külter’in akıbetiyle ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle ilgili Meclis’e soru önergesi vermişti.

Külter ailesinin İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Valiliğe yaptıkları başvurularda, “Bu isimde bir gözaltı kaydı yok bizde” yanıtı verilmesi üzerine avukatlar önce BM’ye başvuru yaptı. İHD’de ise 3 Haziran’da Külter için AİHM’e başvuruda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 23 Haziran’da İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 11:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER