Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın Cumhurbaşkanı adaylığı için açıkladığı üç kriterin 6'lı masada kriz yarattığı öne sürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 12 Şubat'taki davetinden sonra Millet İttifakı üyesi altı partinin katıldığı yemekte, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal'ın Cumhurbaşkanı adaylığı için sıraladığı ölçülerin masada krize neden olduğu öne sürüldü.

Gültekin Uysal, Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

"1) 20 yıllık AKP döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak,

2) Seçilebilirlik,

3) Seçim sonrası 20 yılda AKP tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan T.C. Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi!"

T24 yazarı Murat Sabuncu; Gültekin Uysal'ın bu tweet'inde cumhurbaşkanı adayı olmayacak olsalar bile altılı masada yer alan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun hedef alındığını ifade etti.

Bu tweet ile ilgili altılı masanın liderlerinin kurmaylarından biriyle görüştüğünü kaydeden Sabuncu şunları yazdı:

"Bu tweet ve yaşananlarla ilgili görüş almak istediğim altılı masanın liderlerinin kurmaylarından biri ile aramızda şöyle bir diyalog geçti:

- Gültekin Bey'in tweet'i ile ilgili bir rahatsızlık oldu mu?

- Nasıl olmasın Murat Bey?

- Telefonla bir görüşme yapıldı mı?

- Hayır.

- Bu tweet ile ilgili rahatsızlık 24 Nisan'daki Demokrat Parti'nin ev sahipliğindeki yemekte gündeme gelecek mi?

- Bakalım her lider yemeğe gidecek mi?

Altılı masanın 24 Nisan'a kadar özellikle kurucu iki lider Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener tarafından bir arabuluculuğa ihtiyacı var gözüküyor.

Bu arada tweet'teki ikinci madde yani 'seçilebilirlik' ile Kılıçdaroğlu ima ediliyor da olabilir. Ama Kemal Kılıçdaroğlu memleketin bu zor durumunda bunu göz ardı edebilecek bir isim."