Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Altılı Masa’nın 28 Kasım’da kendi ev sahipliğinde yapacağı toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Altılı Masa’nın 28 Kasım’da kendi ev sahipliğinde yapacağı toplantıya ilişkin, “28 Kasım’da sadece Altılı Masa toplantısı yok. 28 Şubat’ta açıkladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem teklifimizi anayasa boyutuyla hangi maddelerinde düzenlemeler yapacağımız çalışmayı da beraberinde farklı bir programla inşallah kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Gültekin Uysal, bir dizi temasta bulunmak için geldiği Antalya’da dün Manavgat ilçesinde esnafı ziyaret etti.

Demokrat Parti Manavgat İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Uysal, Altılı Masa’nın 28 Kasım’da kendi ev sahipliğinde yapacağı dokuzuncu toplantıya ilişkin bilgi verdi. Uysal, şunları söyledi:

“28 KASIM’DA SADECE ALTILI MASA TOPLANTISI YOK”

“Sayın genel başkanları hafta içinde ziyaret ederek gündemle ilgili fikirlerini hep beraber istişare edeceğiz. Demokrat Parti olarak özel bir gündemimiz yok. Ama Türkiye’nin can alıcı, can yakıcı gündemi var. Bu can yakıcı gündemle beraber yarınlara dair seçimin, siyasetin bir stratejik bir öncelik, bir zamanlama meselesi olduğu bilinciyle kendi planlamamız dahilinde süreci etkin bir şekilde yürütmek için toplantı hazırlıklarımızı da beraberinde yapacağız. 28 Kasım’da sadece Altılı Masa toplantısı yok. 28 Şubat’ta açıkladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem teklifimizi anayasa boyutuyla hangi maddelerinde düzenlemeler yapacağımız çalışmayı da beraberinde farklı bir programla inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. Tüm vatandaşlarımızın müsterih olmasını ifade etmek isterim. Bu büyük ülkenin bugün karşı karşıya kaldığı rehin alma teşebbüslerine karşı Türkiye’de işleyen bir demokrasi, işleyen bir hukuk düzenini icra edecek herkesin eşit fırsatlara sahip olduğu bir Türkiye’yi yaratmak adına tüm bu çalışmalarımızı etkin bir şekilde sürdüreceğiz.”

“BUGÜN İÇİN BÖYLE BİR GENİŞLEME GÜNDEMİ YOK”

Uysal, “Altılı Masa’nın genişlemesi mümkün mü” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yürüyen ortak çalışmalar var. Bugün bu tür birlikteliklerin bir aritmetik toplam olmadığını, bir mana bütünlüğü ortaya çıkarmak gerektiği kanaatiyle gelenekleri, referansları itibariyle bugün bir araya gelmiş siyasi partilerin milletin büyük çoğunluğunu, büyük ekseriyetini kucaklayabilme yetisi ortadadır. O açıdan ortak bir kararla hiçbir siyasi partiye özel bir değerlendirme yapmadan bir temel prensibi, genişlememe noktasındaki iradeyi son yaptığımız toplantıda kamuoyuna açıklandı. O açıdan, bugün için böyle bir genişleme gündemi yok.”

“SEÇİM TAKVİMİ AÇIKLANDIĞI ZAMAN BU ADAY MESELESİ DE BÜYÜK BİR MUTABAKATLA KAMUOYUYLA PAYLAŞILIR DÜŞÜNCESİNDEYİM”

Uysal, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının seçim takviminin açıklanmasıyla büyük bir mutabakatla kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Uysal şöyle devam etti:

 “Bir zamanlama meselesi, bir strateji meselesi. Bugünden hâlâ seçimlere 7 ay gibi bir zaman dilimi var. Bir yandan bakarsanız çok kısa bir zaman, bir yandan bakarsanız 24 saat siyasette çok uzun bir zaman manasına gelebileceği gerçeği var. Önümüzdeki süreç içerisinde zaten kademe kademe süreçlerimiz olgunlaşıyor. Seçim takvimi açıklandığı zaman bu aday meselesi de Türkiye’de büyük bir mutabakatla kamuoyuyla paylaşılır düşüncesindeyim. Bizim iddiamız, sadece aday değil adayla beraber bu yükü taşıyacak, milletin milli güvenlikten teröre, ekonomiden eğitime pek çok politika sahasında riskini yönetecek, geleceğini şekillendirecek kadro derinliğine sahip bir kadro portresinde milletimizle buluşturmaktır. Onun arkasında da güçlü bir programı milletle paylaşabilmektir. Yürüyen bu çalışma gruplarıyla beraber ifade ettiğimiz kurumsal, yapısal manada Türkiye’nin bu değişimini gerçekleştirmek noktasında arkadaşlarımız çalışıyor. Onlar olgunlaştığında, kısa bir zaman diliminde o programlar da milletimizle paylaşılacaktır”

Gültekin Uysal, daha sonra Atatürk Caddesi ve İbrahim Sözen Caddesi’nde esnafı ziyaret etti, cumartesi pazarında esnafla ve vatandaşlarla dertleşti.

Uysal’a, ziyareti sırasında Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Antalya İl Başkanı Mahmut Çil, Manavgat İlçe Başkanı Aylin Tezcan Çelik eşlik etti.

Kaynak: ANKA