AKP iktidarı döneminde Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı TÜGVA’ya sağlanan ayrıcalıklar, vakfa ait olduğu öne sürülen belgelerle bir kez daha gözler önüne serildi. Belgelerin arasında yer alan, “Talep listesi”, “FETÖ yurtları dini vakıflara devrediliyor” iddiasının gerçekliğini ortaya koydu.

Mustafa Bildircin'in BirGün'de yer alan haberine göre, TÜGVA’ya ait olduğu öne sürülen, “Yurt talep listesinde” yer alan yurtlar ile vakfın envanterindeki yurtları karşılaştırıldı. Vakıf, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından kapatılan Gülen Yapılanması’na ait yurtların 18’ini herhangi bir bedel ödemeksizin bünyesine kattı.

YURTLARIN İSİMLERİ DEĞİŞTİ

Vakıf, darbe girişiminden önce Özel Faruk Akküllah adıyla hizmet veren Adana’daki erkek öğrenci yurdunu bünyesine aldı. Sızdırılan, “Talep listesi” isimli belgede adı geçen ve eski adı Hacı Ömer Elif olan Malatya’daki cemaat yurdu da TÜGVA’ya geçti. TÜGVA, yurdun ismini, “15 Temmuz” olarak değiştirdi.
TÜGVA’nın, bir talep yazısıyla bünyesine kattığı FETÖ yurtlarının isimleri değiştirildi.

Vakfa ait ve hizmet vermeye devam eden, “Talep edilen” diğer yurtların bazıları şöyle:

• Antalya, Bayram-Mustafa Doğan Yükskeöğrenim Öğrenci Yurdu

• Bitlis, Güven Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

• Elazığ, Hikmet Demirel Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

• İstanbul, Denge Yükseköğretim Yurdu

• Kastamonu, Ramiz Efendi Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

• Kırşehir, Ati Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

• Sakarya, Bedir Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

• Urfa, Hasbibey Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

KAPASİTE BİR YILDA YÜZDE 19 ARTTI

Aralarında TÜGVA ve Ensar’ın da yer aldığı altı vakfa bağlı yükseköğretim öğrenci yurdu sayısının toplamı, devlet yurtlarının sayısının yarısına yaklaşıyor. Altı kuruluşa bağlı toplam 374 öğrenci yurdunun çoğunu KHK ile kapatılan FETÖ yurtları oluşturuyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verilerine göre, devlet yurtlarının 2018 yılındaki kapasitesi 2017 yılına göre sadece yüzde 6 artarken aynı dönemde dini vakıf ve derneklere bağlı yurtlarının kapasite artışı yüzde 19 oldu.

'ORTAYA ÇIKANLAR YÜZDE 1 BİLE DEĞİL'

TÜGVA'nın eski yöneticilerinden Tamer Özsoy Metin Cİhan'ın paylaştığı belgeleri doğrulayan bir açıklama yaptı.

Özsoy, “Ne yazık ki hepsi doğru. Vatan millet diyerek neler yapılıyor neler. Genel merkez de kurulan şirketten haberiniz var mı?” dedi. Ayrıca Tele 1'e konuşan Özsoy "Ortaya çıkanlar yüzde 1 bile değil. Lise yıllarından bu yana AKP içinde çalıştım. Neden istifa ettiğim de belli. Bir şirket var. Genel başkan İBB’den hiç çalışmadan maaş aldı” ifadelerini kullandı.

İddialarla ilgili Cüneyt Özdemir’in yayınına katılan TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise belgeleri doğrulayarak “İçeriden belgeleri almış ya bu adam. Sızdırmış kendisine yedek yapmış ve şu anda ifşa ediyor” dedi ve yöntemi eleştirdi.