37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı'yla ilgili 19 yıl sonra önemli bir gelişme yaşandı.

Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili 114 sivil kuruluşu temsilcisini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konunun incelenmesi için düğmeye bastı.

Cumhurbaşkanı Gül, Madımak olaylarını incelemesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) görevlendirdi.

'MADIMAK HADİSESİNDE DERİN BİR BELİRSİZLİK VAR'

Çankaya Köşkü’nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibarıyla derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur.

Nitekim Sivas'ta faaliyet gösteren 114 sivil toplum kuruluşu, Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış oldukları ziyaret esnasında söz konusu hususları dile getirmiş ve konunun tekrar incelenmesi talebinde bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibarıyla gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibarıyla bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirmiştir.''

ÜRGÜP: BİZİM İÇİN SÜRPRİZ OLDU

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise, bu kararın kendileri için "sürpriz" olduğunu söylerken, kararın kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Ürgüp, "Ne netice çıkarsa çıksın herkes buna razı olacaktır. Milletimizin geleceği için çok önemli bir karardır. Hayırlı olsun," diye konuştu.

"BU STK'LARIN BAŞARISIDIR"

"Bu STK’ların başarısıdır," diyen Başkan Ürgüp, "Kimse taşın altına elini koymuyordu. Biz bunu bunu başlattık. Bundan sonrası DDK’nın işidir. Yeni belge ve bilgilere ihtiyaç var," diye konuştu.

Ürgüp, DDK'yi görevlendirmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Gül'e de teşekkür etti.