Grup Yorum’un Yenikapı’da düzenleyeceği konseri engelleyen polis, bir çok kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 
 
Grup Yorum’un Yenikapı’da yapmayı planladığı “9. Bağımsız Türkiye Konseri” öncesi alan polis tarafından ablukaya alındı. Konsere izin vermeyen polis saatler öncesinden alana çıkan metro ve Marmaray’dan çıkan yurttaşları Genel Bilgi Toplama (GBT) uygulamasından geçirdi. Giriş ve çıkışları engellenen alanda “Grup Yorum halktır susturulamaz” pankartı açan grup üyelerine polis müdahale etti. Yaşanan müdahalede birçok kişi darp edilerek, birçok kişi de yerde sürüklenerek gözaltına alındı. Çevredeki yurttaşlar ise gözaltılara “Grup Yorum halktır susturulamaz” sloganları atarak tepki göstermesi dikkati çekti.
 
Yaşanan müdahalede en az 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alanlara ilişkin açıklamada bulunan Halkın Hukuk Bürosu, Ercan Işık, Onurcan Bayrak, Can Bulut, Erkan Işık, ve Doğucan Erkmen’in karakoldan serbest bırakıldıklarını aktardı.
 
GAZETECİLERE ENGEL
 
Müdahale sırasında yaşananları görüntüleyen gazetecileri engelleyen polis, kameralara el koyarak görüntüleri sildi. Konser alanı ve çevresinde polis ablukası devam ediyor.
 
Grup Yorum’un üzerindeki baskılara yönelik ve adil yargılama talebiyle girdikleri ölüm orucunda yaşamını yitiren Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’e ithaf edilen Konsere daha önce İstanbul Valiliği yaptığı açıklamayla izin vermeyeceğini bildirmişti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı