HDP İlçe Eşbaşkanı Abdullah Çiftçi, Halfeti’de gözaltına alınanlara, “HDP binalarını taşlayın, çadır kurun” dayatmasında bulunulduğunu söyledi. 

Urfa'nın Halfeti ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerine yönelik polis baskısı her geçen gün artıyor. Farklı numaralardan kendilerini polis olarak tanıtan kişiler, HDP’lileri “çay içme” teklifiyle emniyete çağırıyor. HDP İlçe Örgütü’nün yaptığı ziyaretlerin ardından esnafı da tehdit eden polisler, işyerlerine bayrak asma zorunluluğu getirdi. 

GÖZALTINDA PAZARLIK

Emrullah Acar ve Ferhat Çelik'in Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre, açılan farklı soruşturmalar gerekçesiyle sürekli gözaltına alınan HDP’liler, polislerin kendileriyle pazarlık yaptığını söyledi. Güvenlik nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen partililer, gözaltında polislerin serbest bırakılma karşılığında, "HDP binasını taşlama, yöneticilere küfür etme ve bina önünde çadır kurma" teklifinde bulunduğunu söyledi. 

PİLOT BÖLGE: HALFETİ 

HDP İlçe Eşbaşkanı Abdullah Çiftçi, uygulamaların 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) karar altına alınan ve 24 Temmuz 2015’te devreye konulan “Çöktürme Planı”nın bir parçası olduğunu söyledi.  Halfeti’nin bu kapsamda pilot bölge olarak seçildiğini dile getiren Çiftçi, “Bu planın bir parçası olarak, 31 Mart yerel seçimlerinde kayyım Belediye Başkanı seçtirildi. Seçimlerde oy farkını kapatmak için HDP’ye fazla oy çıkan yerlerde seçmenler silindi ve itiraz etmeleri de engellendi. Birçok yerden buraya mükerrer seçmenler taşındı. Seçim günü ise bütün sandıklara müdahale edildi ve kayyım seçtirildi” diye konuştu. 

AİLELERE TEHDİT TELEFONU 

Seçimlerden sonra baskıların artarak devam ettiğini ifade eden Çiftçi, “HDP seçmenlerine özel bir uygulama yapıldı. HDP seçmeni olan bir aile sosyal yardımdan destek alıyorsa ya da evde bir kamu memuru varsa, onun üzerinden aileyi tehdit ettiler. HDP ile bir araya gelmeme noktasında çok fazla aile tehdit edildi. Biz ne zaman bir seçim çalışmasına çıksak, kolluğun keyfi uygulamalarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıyorlar, devamında ise trafik uygulaması… Her gün ilçe binamızın önünde 2-3 sivil polis aracı duruyor. Partiye gelen herkes fişleniyor. Binamızdan çıkan herkese GBT yapılıyor ve ardından farklı kişiler tarafından aileleri aranıp tehdit ediliyorlar. Çoğu kişi aranarak ‘Kendine dikkat et’ denilerek, tehdit ediliyor” diye belirtti. 

POLİS: BAŞKA ŞEKİLDE ANLAŞIRIZ

HDP’nin ilçede örgütlenme çalışmalarını engellemek için birçok yönteme başvurulduğunu söyleyen Çiftçi, son günlerde bu uygulamaların arttığını sözlerine ekledi. Geçen hafta gerçekleştirdikleri esnaf ziyaretinde, esnafın da polisler tarafından tehdit edildiğini aktaran Çiftçi, “Polisler, her gittiğimiz esnafın fotoğrafını çekti. Bizim yanımızda parmak sallayarak tehdit etti. Biz ayrıldıktan sonra kimi esnaflara gidilip, direk tehdit etmişler. 3 gün öncede 3-4 sivil polis binamıza geldi. Bize ‘Duyum aldık misafirleriniz gelecek, kim bunlar. Bizi neden çaya davet etmiyorsunuz, siz neden çaya gelmiyorsunuz. Burada bir toplantı yaptığınız zaman bize haber vermeniz gerekiyor’ dediler. Yasaların bize vermiş olduğu bir çerçeve var. İzin gerektirecek konuların dışında partimizin iç işleyişini öğrenmek istiyorlar. Ben kendilerine misafirlerimizi bildirmek zorunda olmadığımızı belirttim, polis amiri bana ‘Bu şekilde olmazsa, başka şekilde anlaşırız’ diyerek tehditte bulundu” ifadelerini kullandı. 

‘ÇADIR KURMA’DAYATMASI

İlçede gözaltına alınan birçok kişiye partilerine karşı saldırıda bulunmasına dair baskı kurulduğunu belirten Çiftçi, şunları söyledi: “Polis, gözaltına alınan birçok kişiye serbest bırakılmaları karşılığında ‘HDP ilçe binasını taşlama, HDP yöneticilerine küfür etme’ tekliflerinde bulunuyor. Kimi ailelere HDP ilçe binamız önünde çadır kurulması için dayatmalarda bulunuyorlar. Kimi aileler kendileri bize anlattı ama çoğu aile anlatmaya dahi korkuyor. Halfeti’de herkes polislerin bu uygulamalarından rahatsız.” 

‘ÇÖKTÜRME BAŞARIYA ULAŞAMAYACAK’

“Çöktürme Planı”nın başarıya ulaşamayacağını söyleyen Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasal olmayan bu uygulamalar kaybedecek. İktidar bütün devlet kurumlarını kendi himayesine almış. AKP sadece iktidar ama devletin sahibi değil, yasa dışı uygulamalara imza atanlar, halkın kin ve nefretini kazanmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Halkımız bu baskılara karşı partisine sahip çıkarak cevap vermeli. Bu çöktürme konsepti iktidarın zayıflamasının sonucudur. Yasa dışı uygulamalarla kendilerini kurtaramazlar.”  

EMNİYET: GEL BİR ÇAYIMIZI İÇ

Polis tarafından farklı numaralarda aranarak rahatsız edilen HDP İlçe Yöneticisi Cemal Güzel, arayan kişilerce emniyette “çay içmeye” davet edildiğini söyledi. Kent dışında olduğu Haziran ayında başlayan aramaların, dönmesiyle arttığını ifade eden Güzel, “Arayan kişiler ilkin ‘Emniyete gelip bir çayımızı iç’ dediler. Bende kendilerini işyerine davet ettim, emniyete gelmeyeceğimi söyledim. Bir gün içinde 3 defa aradılar, ben yine onları işyerine davet ettim. Geleceklerini belirten kişiler, gelmediler” şeklinde konuştu. 

‘KALABALIKTI ONDAN GİRMEDİK’

Partililerin, 3 gün önce HDP binasına gelen 4 sivil polise yaşadıklarını anlattığını aktaran Güzel, “İçlerinden bir polis, arayanın kendisi olduğunu belirterek, ‘İş yerine gittik, içeride birileri vardı, kalabalıktı ondan girmedik’ demiş. Polis olan biri neden başkasının yanında benimle konuşmak istemez? Uygulamaları yasa dışı olduğu için işyerine gelemiyorlar. Benim çevremde tanıdığım kim varsa, polisler beni sorarak, onları benden uzaklaştırmaya çalışıyor. Biz bu uygulamalara boyun eğmeyiz. Bizi emniyete çağırmalarındaki ısrarlarının nedenini biliyoruz ve şunu söylüyoruz: Asla ajanlık dayatmalarını kabul etmeyiz. Bu kirli siyaseti bırakın, bizi yıldıramazsınız.”