KAR-DER üye ve yöneticilerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlara Demirtaş ve Kışanak ile ilgili soruların sorulduğu belirtildi. Gözaltına alınanlardan dört kişi tutuklandı.

Düzce'de 4 Nisan’da KAR-DER üye ve yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlara, emniyet ifadesinde, sosyal medya hesaplarından tutuklu bulunan siyasetçiler HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile ilgili sayfaları beğenmeleri ve takip etmelerinin sorulduğu öğrenildi. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, takip ettikleri haber sitelerinin de sorulduğu belirtilirken, gözaltına alınanların katıldığı seçim çalışmalarının da suçlama konusu yapıldığı aktarıldı. 

Gözden kaçırmayın

Dersim’de yasaklara tepki: Halkın mücadelesi karşısında şansınız yok Dersim’de yasaklara tepki: Halkın mücadelesi karşısında şansınız yok

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde 1999’dan beri aktif olan ve Karslılar tarafından dayanışma amacıyla kurulan KAR-DER üye ve yöneticilerine yönelik 4 Nisan’da yapılan operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. Operasyonun, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “gizli tanık” beyanları üzerine açılan bir soruşturma kapsamında yapıldığı öğrenildi. Yardımlaşma ve dayanışma amacıyla dernek bünyesinde yapılan dayanışma günleri için toplanan bağışlar ise “örgüte finansman” sağlamak iddiasıyla suç gerekçesi yapıldı.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınanlardan biri kalp rahatsızlığı nedeniyle aynı gün serbest bırakılırken, 15 kişi ise 8 günlük gözaltı sürecinden sonra dün Düzce Adliyesi’ne çıkarıldı. Adliyeye çıkarılan 4 kişi, “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla tutuklandı, bir kişiye “ev hapsi cezası” verildi. 10 kişi ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.