Google’ın yazılım mühendisi Carstensen, Türkiye’de Google DNS’in önüne kesilmeye çalışıldığını doğruladı. Google’dan bianet’e yapılan değerlendirmede, bunun hukuki dayanağını olmadığının altı çizildi.

Google’ın yazılım mühendisi Steven Carstensen, Google güvenlik blogunda yayımlanan yazısında, Türkiye’deki servis sağlayıcıların internet kullanıcılarını izleyebilmek için Google DNS kimliği altında gizlendiğini ve Google DNS’in önünün kesilmeye çalışıldığını doğruladıklarını belirtti.

"DNS Spoofing" (DNS Yanıltma) diye adlandırılan bu uygulamada erişim sağlayıcılar, kullanıcıların internetteki sorgulamalarına girip onları istedikleri içeriğe yönlendirebiliyor.

Yani kullanıcı aslında Google hizmeti kullandığını düşünürken erişim sağlayıcılarından hizmet alıyor.

Bu durumu bianet IT uzmanı Korcan Uğur şu sözlerle açıklıyor:

“Servis sağlayıcılar, internet kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen DNS’leri kendi DNS’lerine yönlendiriyorlar.

“Bu durum, DNS sunucusunun devre dışı kalmasına veya sahte içerik göstermesine, ayrıca siteye erişmek isteyenlerin kimliklerinin açığa çıkarılabilmesine imkan tanıyor.”

‘İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE’

Google’dan bianet’e yapılan değerlendirmede, bu durumun bir süredir kendilerince takip edildiği, gelinen noktada ise Google DNS’lerin Türkiye tarafından engellenmeye çalışıldığının mühendislerce teyit edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DNS engellemesi erişim engellemesinin bir türüdür. Ancak mahkeme kararıyla yapılabilir.

“DNS engellemeleri hangi karara dayanarak, niye yapılıyor bilmiyoruz; bunların tamamı bir muallaklık içinde. Hiç bir belirginlik yok ve tamamen keyfi bir uygulama. Bu konuyla ilgili alınmış herhangi bir mahkeme kararı ya da idari karar yok.

“Kişisel verilerin sıhhati, gizliliği, korunması tehlikede olduğu gibi, diğer taraftan iletişim özgürlüğüne de bir müdahale söz konusu.

‘SOKAKLAR’ KAPATILIYOR’

“İnternet üzerindeki web sitelerinin adreslerini biz harflerle görüyoruz. Halbuki bunlar dijital adresler. İnternet üzerindeki her adresin aynı bizim ev adreslerimiz gibi internet üzerinde spesifik bir konumu var.

“Evinize gitmek için nasıl dört beş ayrı yol varsa, o sokaklardan herhangi birinden siz evinize ulaşabiliyorsanız, internette de birden fazla sokaktan, yoldan spesifik bir dijital adrese ulaşılabilir.

“DNS’i de bizim ulaşmak istediğimiz adrese çıkan farklı yollar gibi düşünebiliriz. Şu an yapılan şey, insanlar bazı sitelere giremesin diye sokakların kapatılması.” (bianet)