Ardahan'ın Göle ilçesinde AKP’li belediye ile taksici esnafı arasında durak sorunu yaşanıyor. Taksiciler 4 yıldır sorunlarına çözüm bekliyor.

25 bin nüfusa sahip ilçede yaklaşık 4 yıl önce 3 tane taksi durağı ve 22 taksi hizmet veriyordu. 2019’da Hizmet Taksi’nin durağı kaldırılınca durak sayısı 2’ye düşerken 7 taksici ortada kaldı.

Durağın telefonunu Ziraat Bankası'nın duvarına monte eden Hizmet Taksi esnafı, civardaki esnafların dükkanlarına sığındı.

Durağı bulunmayan taksiciler işi erken bırakmak durumunda kalıyor, telefonun başında nöbet tutuyor.

Evrensel'in haberine göre, Kışın çok sert geçtiği Göle’de taksicilerin tek talebi bir taksi durağı. CİMER’e sorunlarını yazan taksiciler buradan da yanıt alamamışlar.

"VERİLEN SÖZ 4 YILDIR TUTULMADI"

4 yıldır taksi durağı talepleri için uğraşan Hizmet Taksi Başkanı Yunus Gültekin, “Taksi durağı 2017’de dönemin Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu tarafından bize tahsis edildi. 2 yıl boyunca durağımız faaliyet gösterdi. 2019 yerel seçimlerinin ardından AKP’li İlhan Gültekin Belediye Başkanı olarak seçildi. Taksi durağımızın bulunduğu bölgede Kültür Merkezi inşaatı başladı. Başkan Gültekin, inşaat bitimine kadar iş güvenliği gerekçesiyle durağımızı geçici bir süre taşımamızı istedi. Biz de kabul ettik. 4 yıldır bize verilen söz tutulmadı. Durağımız yok, mağduriyetimiz sürüyor” diye konuştu.

Yunus Gültekin, AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay’ın kardeşi Gökhan Atalay’ın baskısı nedeniyle kendilerine yardımcı olmadığı iddiasında bulundu.

Gökhan Atalay’la yaşadıkları sorunu ve taksi durağına ilişkin sorunları için Orhan Atalay’la Feride Karabacak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde 7 kişiyle birlikte görüştüklerini anlatan Erdem Gültekin, “Bize ‘Araçlarınızı buradan çekin. Nereye gidersiniz gidin’ dedi” ifadelerini kullandı.

İddiaları sorduğumuz Orhan Atalay ise “Metruk bir emniyet binasını Kültür Merkezi yaptık. Bizim bu konuyla ilgimiz yok belediye ne dediyse o” dedi.

BELEDİYE ŞEHİR DIŞINDA YER TAHSİS ETTİ

Belediye’nin kendilerine tahsis ettiği yerin durak için uygun olmadığını söyleyen taksici Erdem Gültekin, “Göle küçük bir şehir, verdikleri yer çok sapa, sinemanın orada, şehrin çıkışı. Orada taksi durağı mı olur? İnsanlar ambulansa ulaşamadığı zaman acil bir ihtiyaçları olduğu zaman bizi arıyor. Hem biz mağduruz hem de yurttaşlar mağdur” dedi.

BELEDİYE: TAKSİCİLER YERİ BEĞENMEDİ

Göle Belediyesini defalarca aramamıza rağmen Başkan İlhan Gültekin ile görüşmemiz mümkün olmadı.

Gültekin’e yönelteceğimiz soruları zabıta Ahmet Güler yanıtladı.

Ahmet Güler taksicilere plaka hattı sattıklarını doğrulayarak taksi durağının geçici olarak tahsis edildiğini söyledi.

Güler’e göre olanların Gökhan Atalay ve Orhan Atalay’la ilgisi yok. Taksicilere durak yeri tahsis eden dönemin Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, sorunun çözümsüzlüğe sürüklenmesine anlam veremediğini ifade ederek hem esnafın hem de yurttaşın mağdur olduğunu söyledi.